Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spor o Sýrii: Zahraniční politiku má v rukou vláda, prezident může jen komentovat, říká Svoboda

Spor o Sýrii: Zahraniční politiku má v rukou vláda, prezident může jen komentovat, říká Svoboda

Noční úder Spojených států, Velké Británie a Francie na vybrané vojenské cíle syrského režimu opět obnažil zdánlivou dvojkolejnost české zahraniční politiky, nad kterou si občas lámou hlavu i naši spojenci. Zatímco totiž vláda útok jednoznačně podpořila, z Hradu zní uštěpačnost a slova odsouzení.

„Vojenský zásah Spojených států a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat,“ reagoval ministr zahraničí Martin Stropnický na ranní raketový úder. Podobně se vyjádřila i ministryně obrany Karla Šlechtová, která rovněž odsoudila chemické útoky, k nimž Asad již několikrát přistoupil.

Jenže z Hradu zní místo podpory slova, která opět ukazují na jistou dvoukolejnost české zahraniční politiky a vysílají smíšené signály českým spojencům. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ve svém pracovním účtu uvedl, že vojenské řešení je vždy až to poslední. Následně pak sdílel svůj neoficiální tweet, ve kterém se ohradil proti novinářům a neziskovým organizacím. „Nadšení čeští novináři, neziskovkáři a pražskokavárníci prý už brzy vyrazí do první linie v Sýrii. Stále ale hledají velitele. Nějaký tip?“ napsal mluvčí.

Nedostatek hradní podpory přitom zarazil i poslance Evropského parlamentu Pavla Teličku. „Útok spojenců na chemické cíle v Sýrii podpořilo NATO, tedy i Česká republika. Očekával jsem tudíž i podpůrná vyjádření z Hradu. Dočkal jsem se pravého opaku,“ napsal Telička na sociálních sítích.

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda pro INFO.CZ uvedl, že bez ohledu na dvojakost prohlášení, oficiální zahraniční politiku má na starosti vláda. „Předpokládám, že o svém postoji na vládě jednali a dospěli k nějakému jednotnému stanovisku. Prezident může tuto oblast ovlivňovat je skrze svá prohlášení,“ uvedl Svoboda.

„Osobně jsem však z toho úderu poměrně nešťastný. Myslím si, že čím více mocností se do toho konfliktu zapojí, tím větší hrozí eskalace celého problému. Jediná cesta je jednání, tento vojenský akt nic nezmění,“ řekl bývalý ministr.

Současný ministr zahraničí Stropnický nicméně během svého tiskového vystoupení zdůraznil, že pokud by mezinárodní společenství čekalo se zásahem v Sýrii na mandát Rady Bezpečnosti OSN, stalo by se tak pasivním svědkem až spolupachatelem chemických útoků.

Ministr přitom připustil, že zásah neměl od Rady Bezpečnosti OSN mandát a nebyl tak přísně vzato legální. „Jenže jak to bylo asi tak možné? Rada bezpečnosti nebyla schopná přijmout žádné usnesení k Sýrii už řadu měsíců. Jenom z hlediska kontroly chemického potenciálu šestkrát byl návrh takové rezoluce vetován Ruskou federací. Potom lze mluvit, myslím právem, o legitimitě takového zásahu,“ řekl ministr.

„Já bych byl na používání slov Legalita a Legitimita velmi opatrný. Vnímám je jen jako ospravedlnění pro vstup Západu do Sýrie, což považuji za velmi nebezpečné. Ten si v poslední době stále více uvědomoval, že Rusko, Írán a Turecko nyní v Sýrii převzali iniciativu, což do jisté míry jejich vstup do konfliktu motivovalo,“ opáčil však Svoboda.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1