Články odjinud

Stará pražská silnice na Rokycansku má nové zákazové značky. Tranzitní kamiony se po ní už neprojedou

Stará pražská silnice na Rokycansku má nové zákazové značky. Tranzitní kamiony se po ní už neprojedou
 

Obce a Plzeňský kraj osadily na krajské silnici II/605 z Rokycan do Cerhovic zákazové značky pro nákladní vozy nad 12 tun. Po takzvané staré pražské silnici podél D5 jezdí stále více kamionů, které se tak snaží vyhnout mýtu na dálnici. První značky jsou už v Rokycanech, řekl ČTK jejich místostarosta Jan Šašek (ODS).

Značky se objevily také ve Svojkovicích, Holoubkově, Mýtě a Kařezu, celkem je jich 80. Za Cerhovicemi směrem na Prahu bude v příštích týdnech pokračovat Středočeský kraj, jehož obce nyní dojednávají povolení. Obce z Plzeňského kraje o zákazové cedule dlouho usilovaly. Nejaktivnější byly Ejpovice hned za Plzní, které ještě o značkách s policií a krajem jednají. Před lety u dopravní policie neuspěly.

"Nevýhodou silnice II/605 je to, že je celá souběžná s dálnicí D5 (od okraje Prahy až po hraniční přechod Rozvadov). Ti řidiči, kteří chtějí ušetřit na mýtě, sjedou u nás nebo v Ejpovicích a jedou podél dálnice, bohužel přes obce," uvedl Šašek. Nákladní doprava na silnici podle něj každým rokem narůstá, což potvrzují oficiální sčítání vozů.

Zákaz, který stanovil rozhodnutím odbor dopravy rokycanské radnice, se týká jen tranzitujících nákladních vozů. Nevztahuje se na vozidla, která zajíždějí do území vykládat nebo nakládat, jedou do firem a provozoven na trase nebo tam chtějí nechat opravit vůz.

Nákup značek a instalace, k nimž se ve správním procesu vyjadřovala policie, přišly na statisíce korun. "Kraj zajistil a zaplatil projekt na značky a obce na trase zaplatili polovinu nákladů na značení," řekl Šašek.

Jde o první podobný zákaz tranzitní dopravy v Plzeňském kraji, kde o ně usilovala řada obcí. Často ale narážely na to, že nebyly schopny nabídnout tranzitujícím kamionům náhradní objízdnou trasu, kterou musí podle silničního zákona řidiči mít.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud