Stará pražská silnice na Rokycansku má nové zákazové značky. Tranzitní kamiony se po ní už neprojedou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stará pražská silnice na Rokycansku má nové zákazové značky. Tranzitní kamiony se po ní už neprojedou

Stará pražská silnice na Rokycansku má nové zákazové značky. Tranzitní kamiony se po ní už neprojedou
 

Obce a Plzeňský kraj osadily na krajské silnici II/605 z Rokycan do Cerhovic zákazové značky pro nákladní vozy nad 12 tun. Po takzvané staré pražské silnici podél D5 jezdí stále více kamionů, které se tak snaží vyhnout mýtu na dálnici. První značky jsou už v Rokycanech, řekl ČTK jejich místostarosta Jan Šašek (ODS).

Značky se objevily také ve Svojkovicích, Holoubkově, Mýtě a Kařezu, celkem je jich 80. Za Cerhovicemi směrem na Prahu bude v příštích týdnech pokračovat Středočeský kraj, jehož obce nyní dojednávají povolení. Obce z Plzeňského kraje o zákazové cedule dlouho usilovaly. Nejaktivnější byly Ejpovice hned za Plzní, které ještě o značkách s policií a krajem jednají. Před lety u dopravní policie neuspěly.

"Nevýhodou silnice II/605 je to, že je celá souběžná s dálnicí D5 (od okraje Prahy až po hraniční přechod Rozvadov). Ti řidiči, kteří chtějí ušetřit na mýtě, sjedou u nás nebo v Ejpovicích a jedou podél dálnice, bohužel přes obce," uvedl Šašek. Nákladní doprava na silnici podle něj každým rokem narůstá, což potvrzují oficiální sčítání vozů.

Zákaz, který stanovil rozhodnutím odbor dopravy rokycanské radnice, se týká jen tranzitujících nákladních vozů. Nevztahuje se na vozidla, která zajíždějí do území vykládat nebo nakládat, jedou do firem a provozoven na trase nebo tam chtějí nechat opravit vůz.

Nákup značek a instalace, k nimž se ve správním procesu vyjadřovala policie, přišly na statisíce korun. "Kraj zajistil a zaplatil projekt na značky a obce na trase zaplatili polovinu nákladů na značení," řekl Šašek.

Jde o první podobný zákaz tranzitní dopravy v Plzeňském kraji, kde o ně usilovala řada obcí. Často ale narážely na to, že nebyly schopny nabídnout tranzitujícím kamionům náhradní objízdnou trasu, kterou musí podle silničního zákona řidiči mít.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.