Stíhání Babiše je definitivně pasé. Kdyby se do toho vrtalo, udělím mu abolici, oznámil Zeman | info.cz

Články odjinud

Stíhání Babiše je definitivně pasé. Kdyby se do toho vrtalo, udělím mu abolici, oznámil Zeman

Prezident Miloš Zeman využije práva abolice, pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zruší rozhodnutí o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Zeman to oznámil v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.

„Já respektuji rozhodnutí jak pana Erazíma, tak předtím pana Šarocha, a myslím si, že když už se do toho nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má Ústavou dané právo – abolici. To znamená rovněž zastavení trestního stíhání. A i když bych váhal před tím rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, pak – pokud by to bylo nutné a já věřím, že to nutné nebude – bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ řekl Zeman na TV Barrandov.

Pokračování trestního stíhání by prezident považoval za politické rozhodnutí. „Tito dva státní zástupci, a zejména státní zástupce Šaroch, který ten spis studoval zhruba rok, odvedli dobrou práci, a já si jejich práce vážím,“ zdůraznil Zeman.

Rozhodnutí prezidenta Zemana politici kritizují. „Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem. Abych se ale přiznal, možnost abolice mě nepřekvapuje. Andrej Babiš je oddaným služebníkem pana prezidenta,“ uvedl na svém twitteru předseda ODS Petr Fiala s tím, že je „třeba dobře sledovat, jaké protislužby za to Hrad od premiéra dostane.“

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je to dd prezidenta „naprosté pohrdání právem a institutem milosti“. „Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný...“ zveřejnil Pospíšil na svém stejné sociální síti.

„Jasný důkaz, proč byl a je Babiš vůči Zemanovi submisivní. Potřebuje ho. Vyhrožování abolicí je nemístný nátlak na nejvyššího státního zástupce a vzkaz lidem: stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne. Všichni jsme si rovni. Někteří ale rovnější,“ míní předseda STAN Vít Rakušan.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je to „chucpe“. „Pokud by prezident chtěl zastavit trestní stíhání Andreje Babiše, vyžadovalo by takové rozhodnutí spolupodpis Andreje Babiše. Ústava čl. 63. Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z Vás to má?“ komentoval Výborný oznámení prezidenta Zemana na svém twitteru.

Miloš Zeman sliboval, že nebude milosti používat a nyní slibuje podmíněně milost pro premiéra Babiše. Je to hanba, degradace justice a měl by se stydět. Toto naposledy učinil Klaus u tunelářů a Mečiar u únosců. Je to přiznání k mafiánskému chování a věřím, že to lidem otevře oči,“ říká poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 

Trestní stíhání premiéra Babiše zastavilo Městské státní zastupitelství v Praze před několika dny. Usnesení je pravomocné a nyní ho bude přezkoumávat nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který ho může potvrdit i zrušit. Na vynesení rozhodnutí má tři měsíce. 

Podle žalobce Jaroslava Šarocha směřovala činnost premiéra Andreje Babiše k získání padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo, důkazy ale nesvědčily o spáchání trestného činu. Farma dle státních zástupců splňovala podmínky malého a středního podniku pro zisk dotace. Propojení Čapího hnízda s Agrofertem prý nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. Premiér Babiš dlouhodobě jakoukoliv nezákonnost kolem Čapího hnízda odmítá.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud