Stíhaný soudce Elischer se objevil na TV Barrandov. Hrál podnikatele nakaženého virem HIV | info.cz

Články odjinud

Stíhaný soudce Elischer se objevil na TV Barrandov. Hrál podnikatele nakaženého virem HIV

Soudce pražského Vrchního soudu Ivan Elischer, který je obviněn z přijímání úplatků, se objevil v jednom z pořadů TV Barrandov. V předvánoční epizodě Nebezpečných vztahů si zahrál podnikatele nakaženého virem HIV. Elischer na svém účinkování v Nebezpečných vztazích nevidí nic závadného, uměleckou činnost mu prý dovoluje zákon. Podle prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové je však vystupování v pořadu typu reality show nevhodné. 

Elischer se na televizních obrazovkách podle svých slov neobjevil poprvé. V pořadu TV Barrandov Nebezpečné vztahy, v němž zpravidla účinkují herci či komparzisté najatí castingovou agenterou, si střihl roli podnikatele nakaženého virem HIV. 

„Vzhledem k tomu, že nemohu vykonávat svou profesi, věnuji se všemu, co mi zákon umožňuje. Nelze být bez činnosti a jen přihlížet nespravedlnosti kolem,“ řekl soudce serveru iDNES.cz. 

Soudce Vrchního soudu v Praze Ivan Elischer nesmí od března tohoto roku vykonávat své povolání. Funkce ho dočasně zbavil tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán kvůli probíhajícímu trestnímu stíhání. Elischer je obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a nadržování, za což mu hrozí až 12 let vězení.

Do konce trestního stíhání pobírá jen polovinu platu, který se pohybuje kolem 150 tisíc korun. Že by za jeho rozhodnutím hrát v televizi stály chybějící finance, ale soudce odmítl. Potvrdil nicméně, že honorář za svůj výkon dostal.  

„Víte, žádný soudce, který by mohl vykonávat své povolání, by zcela jistě nehledal žádné náhradní aktivity, ale nečinnost je ubíjející a jakákoli možnost být 'prospěšný' je dobrá,“ říká soudce, který na svém vystupování v pořadu neshledává nic závadného. Účinkování v Nebezpečných vztazích Elischer prezentuje jako uměleckou činnost, kterou mu povoluje Zákon o soudech a soudcích.

Jiný názor má však prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. „Jsem přesvědčená, že pořad typu reality show (včetně těch inscenovaných) nedává prostor pro vyjádření případných uměleckých ambicí soudce, a proto by zde neměl vystupovat, v jakékoliv roli,“ uvedla Zemanová v prohlášení pro server iDNES.cz. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud