Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stranické legitimace nejsou v módě. Zato u rybářů se dveře netrhnou

Stranické legitimace nejsou v módě. Zato u rybářů se dveře netrhnou

Tradičním politickým stranám dlouhodobě ubývají členové. Nelichotivý trend postihuje levicové i pravicové strany, které každoročně přicházejí o tisíce straníků. Stranické legitimace zkrátka netáhnou a v dohledné době se to zřejmě nezmění. Vypadá to, že řada Čechů se místo politiky raději ve volném čase věnuje jiným aktivitám. Dveře se například netrhnou v rybářském svazu, který hlásí pět tisíc nových členů. 

Propad počtu členů naposledy ohlásila ČSSD. Za poslední rok její řady opustilo více než tisíc lidí. S tenčením členské základny ale bojují takřka všechny tradiční tuzemské politické strany. Třeba komunisté, kteří mají nejpočetnější členskou základnu, přišli za poslední tři roky o deset tisíc členů.

Proč stranám ubývají ve velkém členové? „Nedokáží naplňovat zájmy svých členů, nebo jim nenabízí žádné opodstatnění, aby členy byli,“ vysvětluje odliv straníků pro INFO.CZ politolog Univerzity Karlovy Kamil Švec.

„Tradiční politické strany zřejmě po prvních dvaceti letech měly pocit, že jsou neohrožené. Že tu zkrátka máme stranický systém, kde je silná sociální demokracie a silná Občanská demokratická strana, a tudíž se nepřipravovaly na to, že by mohly přijít nové politické strany typu Věcí veřejných či hnutí ANO, které budou založeny úplně jiným způsobem – nebudou stavět na členech a idejích, ale na marketingových heslech. Tradiční strany situaci podcenily, a proto přichází o své členy,“ dodal Švec.

Stále se zrychlující úprk Čechů z politických stran ostře kontrastuje se zájmem, kterému se těší například rybolov. Českému rybářskému svazu loni přibylo pět tisíc členů. To se odrazilo i na počtu prodaných povolení. Rybáři si loni koupili 42 082 mimopstruhových a 1732 pstruhových celosvazových povolenek, což je meziroční růst o 3228 povolenek.

Mohli bychom se dočkat opakování scénáře ze socialistických dob, kdy se Češi místo politiky věnovali volnočasovým aktivitám? „Nechtěl bych stavět rovnítko mezi to, že lidé si místo členských legitimací budou pořizovat ty rybářské, aby podobně jako za normalizace odjížděli na své chalupy a chaty a měli pocit, že se jich politický život netýká. Takhle zjednodušeně to říct nelze,“ míní Švec.

Politolog upozorňuje, že ve voličích je třeba vzbudit zájem o politiku tak, aby chodili k volbám a neomezovali se jen na projevování názoru třeba na sociálních sítích. Protože tak zlepšení své situace nedosáhnou. „Politické strany musí voliče přesvědčit, že dokáží reprezentovat jejich zájmy a zlepšit jejich život,“ konstatuje politolog.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744