Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Telička pro INFO.CZ: Projednávání Babiše v europarlamentu Česko poškodí

Telička pro INFO.CZ: Projednávání Babiše v europarlamentu Česko poškodí

Evropský parlament bude v červnu řešit stav médií v ČR a riziko jejich politického zneužívání. Podle jeho místopředsedy zvoleného za hnutí ANO Pavla Teličky se jedná o pokrytectví, k němuž přispěli i někteří čeští europoslanci z KDU-ČSL a TOP 09. „ČR se tím v očích evropské veřejnosti posouvá do kategorie zemí, jako je Maďarsko nebo Polsko, s nimiž ale nemáme nic společného,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. Bude mít rozhodnutí europarlamentu vliv na jeho schůzku s Andrejem Babišem, kde bude šéf ANO vysvětlovat svou roli v kauze uniklých nahrávek a možného ovlivňování médií v ČR?A jakou podpou má Telička v hnutí? I o tom mluvil v rozhovoru.

Evropský parlament se bude zabývat kauzou nahrávek, na kterých je zachycen šéf hnutí ANO Andrej Babiš, a možným ovlivňováním jemu blízkých médií. Jak to vnímáte?

Vnímám to jako velmi unáhlené a nešťastné rozhodnutí, které bude mít důsledky pro Českou republiku. Rozhodnutí bylo iniciováno Evropskou lidovou stranou (Členy EPP jsou čeští poslanci zvolení za KDU-ČSL a TOP 09; pozn. redakce). Nevím, jaká byla role kolegů-českých europoslanců, pochopil jsem ale, že někdo byl pro a někdo proti. Nicméně je vidět, že u těch, co nesouhlasili se zařazením tohoto bodu na program europarlamentu, nebyl jejich názor akceptován, což je samo o sobě smutné. A to nemluvím o tom, že je to ze strany lidovců obecně vrchol pokrytectví, protože tato frakce už pár let brání jakýmkoliv smysluplným krokům na půdě Evropského parlamentu směrem k Maďarsku, a to jen proto, že strana Viktora Orbána Fidesz je členem EPP.

Jaké důsledky to tedy může mít pro ČR?

Česká republika se tím v očích evropské veřejnosti posouvá do kategorie zemí, jako je právě Maďarsko nebo Polsko, s nimiž ale z podstaty věci nemáme nic společného. Je tu nebetyčný rozdíl. Řešení celé záležitosti je v silách fungujících českých institucí, ale tímto se to celé dostává na evropskou úroveň a posouvá nás to do pozice, ve které nejsme.

Na začátku jste řekl, že šlo o unáhlené řešení. Jak jste to myslel?

Sice v to nevěřím, ale čistě teoreticky, pokud by došlo k nějaké eskalaci situace, a ponechme stranou, jestli by se jednalo o nerespektování ústavy nebo by se ČR během několika měsíců nebo let posunula směrem k autoritářskému režimu, tak ano, Evropský parlament se tím může chtít zabývat. Pak už se ale pohybujeme v debatě, která by čistě teoreticky mohla mít titulek „Politická situace v České republice“.

Mluvíte o Andreji Babišovi, nebo o prezidentovi?

Ne, hovořím obecně. Je tu celá řada závažných skutečností, hlavně selhání hlavy státu, která evidentně minimálně do této chvíle nerespektuje ústavu. Mluvím teoreticky, je úplně jedno, jestli žijeme ve hře Sobotky, Babiše nebo Zemana.

Co konkrétně může z debaty na půdě Evropského parlamentu vzejít?

Bude záležet na tom, co k tomu řekne Evropská komise, a také jestli tu bude snaha vést věcnou debatu, bude se to politizovat, nebo se to přemostí do diskuse o celém středoevropském regionu. Důležité také bude, jak k tomu budou vystupovat čeští europoslanci – ať už ti, co to podpořili, nebo tomu odporovali. Pokud bych k tomu mohl říct svou hypotézu, tak si myslím, že proběhne debata, která může být polomrtvá, ale i výbušná, a tím to skončí. Nepředpokládám přijetí rezoluce. I z toho důvodu, že se podnět k takové diskusi zrodil nečekaně, tak nelze vyloučit, že se něco takového nebude opakovat v budoucnosti. I z tohoto důvodu doufám, že prokážeme dostatečnou politickou kulturu v naší zemi a co nejrychleji tuto záležitost vyřešíme, abychom takříkajíc zatli tipec.

Před několika dny jste vydal prohlášení, v němž jste Andreje Babiše vyzval k tomu, aby ke kauze zveřejnění nahrávky a možnému politickému ovlivňování médií zaujal jednoznačné stanovisko. Zároveň by měl veřejnosti vysvětlit okolnosti vzniku nahrávky a také to, jak on sám naložil s informacemi, které se na ní objevily. Změnilo rozhodnutí Evropského parlamentu zabývat se touto otázkou něco na vašem rozhodnutí?

Na mých stanoviscích se nic nezměnilo.

S Andrejem Babišem jste domluveni na schůzce, kde po něm budete vyžadovat odpovědi. Už víte, kdy toto jednání proběhne?

Pokud ji pan Babiš na poslední chvíli neodvolá, tak by se schůzka měla uskutečnit o tomto víkendu.

Máte nějaké signály o tom, že by ji mohl schůzku odvolat?

Ne, tak to není. Když mluvím s médii, tak nikdy nemůžu říkat přesný termín, protože do toho může cokoliv vlézt a těžko se to pak vysvětluje. Vždycky existují nějaké dvě procenta pravděpodobnosti, že se něco takového může stát. Žádné signály o odvolání schůzky nemám, naopak jsme v tuto chvíli napevno domluveni, jen se dolaďují detaily. Samozřejmě pokud přijde tornádo, tak to budeme muset odložit.

Budete po panu Babišovi chtít, aby odstoupil? Protože zatím žádné přijatelné vysvětlení kauzy nepodal, jak jste po něm požadoval.

S kolegou Ježkem jsme řekli, co jsme říct museli. V dopise, který jsme panu Babišovi poslali, jsou naše otázky. To, na co se ptáte, proto může být obsahem odpovědi až poté, co proběhne naše schůzka. V tuto chvíli nemá smysl, abych spekuloval.

Určitě jste ale musel přemýšlet o tom, co by případné odstoupení Andreje Babiše znamenalo pro Českou republiku a také pro hnutí ANO jako takové.

Co by to znamenalo? To by nezáleželo na samotném jeho případném rozhodnutí rezignovat, ale především na jeho dalších krocích. Tedy na tom, co bude dále konat a hlavně na tom, s jakým programem hnutí ANO půjde do parlamentních voleb na podzim tohoto roku. To jsou klíčové determinanty pro celý projekt. To bude mít také dopad na další vývoj ČR.

Dříve už jste několikrát říkal, že od výsledku víkendové schůzky s Andrejem Babišem se bude odvíjet i vaše další spolupráce s ANO.

Na tom se nic nezměnilo. A hlavně se nezměnilo nic na tom, že vyústění našeho rozhovoru bude mít samozřejmě nějaké důsledky pro to, jak bude vypadat naše spolupráce s hnutím ANO.

Ve hře je tedy i to, že by spolupráce mohla být ukončena.

V tuhle chvíli nelze předjímat, co nám pan Babiš řekne, případně na co se sám bude ptát. Není to jednostranná záležitost a on logicky může chtít říct své a hlavně jako lídr hnutí může tuto spolupráci zásadním způsobem ovlivnit několika směry. Možných scénářů je tedy opravdu více a já v tuto chvíli nedovedu vyloučit žádný z nich.

Pokud byste věděl už na začátku vaší spolupráce s ANO, že budete dnes řešit to, co řešíte nyní, šel byste do toho?

Chápu, že tuto otázku pokládáte, ale já na ni neodpovím.

Jakou podporu s vaším postojem, který jste v aktuální kauze zaujal vůči Andreji Babišovi, cítíte u vašich kolegů v Evropském parlamentu? Otevřeně se za vás postavil europoslanec Petr Ježek.

U kolegy Ježka cítím naprostou shodu v našich názorech a stanoviscích. Mail, který jsme poslali Andreji Babišovi, je naším společným dílem. Co se týče mých kolegyň v Evropském parlamentu (Martina Dlabajová a Dita Charanzová; pozn. redakce), tak jsme bohužel neměli tento týden moc příležitostí o tom mluvit. Nechci hovořit za ně, ale faktem je, že se ke zmiňovanému dopisu nepřipojily, z čehož usuzují, že tu mohly být minimálně nějaké nuance nebo rozdílnosti v pohledu, formě nebo časování. Určitě to ale nic nemění na fungování naší delegace v Evropském parlamentu a naplňování programu, na kterém jsme se společně usnesli.

Jakou podporu cítíte u členů hnutí ANO? Z některých prohlášení lze usuzovat, že jsou spíše na straně pana Babiše, než na vaší.

Mohu soudit pouze z médií, kde to vypadá, že ti, co se vyjadřovali, opravdu podpořili pana předsedu Babiše. Těch, co se vyjádřili přímo na mou adresu, bylo relativně málo, nicméně z toho vyčítám nesouhlas s mým názorem. Jestli to ale reprezentuje dominantní postoj, nebo ne, to nedokážu říct, protože se mnou nikdo v kontaktu nebyl.

Nikdo vám neposlal souhlasný mail nebo třeba smsku, kde by vám vyjádřil podporu?

Ne, nikdo mne takto nekontaktoval.

Vaši kritici vám vyčítali především to, že jste informoval dříve veřejnost, než jste si promluvil s panem Babišem.

Ano, takto jsem to také vnímal, ale myslím si, že jsou věci, k nimž si veřejnost zaslouží znát stanovisko. Vzhledem k tomu, že pan Babiš byl pod tlakem, tak celkem chápu, že na mou první smsku ke schůzce nereagoval, ale potom jsme se domluvili. Schůzka nemohla proběhnout dříve, protože jsem byl tento týden v zahraničí.

Máte nějaké ohlasy od veřejnosti?

Dostal jsem celou řadu pozitivních i negativních, včetně výhružných reakcí. To je ale politika a politická kultura v naší zemi je taková, jaká je.

Nevadí vám, že se vám v rámci ANO nedostalo větší podpory?

Přiznám se, že jsem to ani moc neočekával. A jestli mne to zklamalo? Člověk je už za ta léta ve veřejném životě zvyklý na ledacos. Spíš mne zklamalo, že lidé nejsou schopni vidět za tři rohy a dohlédnout na ty důsledky, které to má – jak pro hnutí, tak pro Andreje Babiše. Občas je důležité k věcem zaujmout stanovisko. Myslím si, že někteří lidé v ANO by mohli být prozíravější a zodpovědnější.

Mluvíte o někom konkrétním? Z vedení strany?

Mluvím o některých, řekněme výrazných osobnostech strany. Specifikovat ale nechci. Samozřejmě mohou mít odlišný názor, názorová pluralita k tomu patří, ale i tak si myslím, že prezentovat svůj názor by bylo bývalo pro hnutí ANO lepší.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1