Tisíce domácností jsou kvůli silnému větru bez elektřiny, největší problémy má Morava a východ Čech | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce domácností jsou kvůli silnému větru bez elektřiny, největší problémy má Morava a východ Čech

Tisíce domácností jsou kvůli silnému větru bez elektřiny, největší problémy má Morava a východ Čech

Hasiči za sebou mají krušnou noc. Kvůli silnému větru vyjížděli k několika desítkám případů, odstraňovali hlavně popadané stromy, uvolněné střešní krytiny či billboardy. Některé místní komunikace museli silničáři dočasně uzavřít. ČEZ kvůli silnému nárazovému větru eviduje čtyři desítky poruch na vedení vysokého napětí, především na Moravě a východě Čech. Bez elektřiny je aktuálně na 10 000 odběrných míst, sdělila mluvčí společnosti Soňa Holingerová. Dodávky elektřiny by podle ní měly být dnes obnoveny. 

Největší problémy jsou na Olomoucku, Přerovsku, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Náchoda. „Do terénu okamžitě vyjížděli pracovníci poruchových čet a snaží se obnovit dodávky elektřiny všem odběratelům. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, které trhají vodiče, dále ulomené izolátory,“ uvedla mluvčí.

Na řadu míst je podle ní problém se kvůli popadaným stromům dostat. „K poruchám se musíme prořezávat. Spolupracujeme se složkami IZS a požádali jsme hasiče u uvolnění cest,“ uvedla mluvčí.

Poruch podle ní již nyní nepřibývá a daří se je odstraňovat. V severních, západních i středních Čechách neeviduje nyní ČEZ v souvislosti s větrem žádné poruchy.

Výstraha meteorologů před silným větrem pro Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj platí do dnešních 20:00.

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli v noci na dnešek kvůli větru k 70 událostem, za víkend řešili už přes 150 případů. Kvůli popadaným stromům je uzavřena silnice první třídy u Skřítku na Šumpersku a několik menších komunikací. Nejvážnější situace byla na Šternbersku a Přerovsku.

Na jižní Moravě hasiči za posledních 24 hodin evidovali téměř stovku mimořádných událostí, což je čtyřnásobek denního průměru. Více než polovinu případů tvořily spadlé stromy na vozovku. Je pravděpodobné, že počet hlášených případu bude ještě přibývat. Zřejmě nejhorší je situace na silnici mezi Nížkovicemi a Uhřicemi, což je hlavní tak mezi Slavkovem a Kyjovem. Hasiči v noci vyjížděli také na dálnici D2, kde zasahovali u spadeného billboardu, provoz na dálnici byl částečně omezen.

Dvě desítky výjezdů kvůli silnému větru mají za sebou od sobotní noci moravskoslezští hasiči. Likvidují hlavně popadané stromy, které především na Bruntálsku komplikují i dopravu na silnici I/11. V úseku mezi Starou Vsí na Bruntálsku a Sobotínem na Šumpersku je tato komunikace od dnešních 05:00 uzavřena. Profesionální i dobrovolní hasiči mají nejvíce práce hlavně v okolí Rýmařova.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli kvůli silnému větru k 15 událostem, odstraňovali popadané stromy. V sobotu ze stejných důvodů řešili 14 událostí, také uvolněnou střechu v Holešově na Kroměřížsku. Nejhorší situace je dnes v okolí Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku.

V Královéhradeckém kraji se dnes vlivem větru tvoří v Krkonoších a Orlických horách na vozovkách sněhové jazyky, v lesních úsecích hrozí pád větví či stromů. Na Náchodsku dosahuje vítr rychlosti vichřice. Kvůli spadlým stromům je zavřená silnice třetí třídy z Náchoda do Babí a komunikace z Lipí do Jizbice na Náchodsku.

Také na Pardubicku a v regionu Žamberku a Lanškrounu na Orlickoústecku dnes ráno foukal nárazový vítr. V otevřených úsecích se tak mohou tvořit sněhový jazyky. Cestáři museli v noci zavřít silnici v úseku Kunvald - Rokytnice v Orlických horách, protože tam popadaly stromy. Stromy jsou už odstraněné a silnice průjezdná.

Mrazy až pod minus deset stupňů byly v noci na dnešek na západě Čech. Silničáři v Karlovarském a Plzeňském kraji upozornili na možnost namrzání vozovek i tvorbu sněhových jazyků. Silnice v Ústeckém kraji jsou dnes sjízdné se zvýšenou opatrností. Na komunikacích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu, na horách se mohou tvořit sněhové jazyky. Na Děčínsku fouká silný nárazový vítr a místy se tvoří sněhové jazyky. S těmi musejí počítat také řidiči, kteří se vydají do Krušných hor.

Silnice v Libereckém kraji jsou dnes sjízdné se zvýšenou opatrností. V horských oblastech se tvoří vlivem nárazového větru sněhové jazyky. Pozor musejí dát chodci, chodníky mohou být namrzlé.

Silnice ve středních Čechách jsou sjízdné, řidiči by ale měli být velmi opatrní. Místy mohou na vozovce ležet zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření,

Jihočeské silnice jsou dnes po sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy napadlo až pět centimetrů sněhu, nejvíc na Prachaticku a na Českokrumlovsku. Zbytky sněhu jsou také na chemicky ošetřovaných silnicích.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.