Tragický domácí porod na Blanensku: Matka hodiny nevěděla, že dítě zemřelo | info.cz

Články odjinud

Tragický domácí porod na Blanensku: Matka hodiny nevěděla, že dítě zemřelo

Matka, která ve čtvrtek v malé vesnici na Blanensku překotně doma porodila, dlouho netušila, že její dítě nepřežilo. Lékaři s ní prý nekomunikovali a otce držela policie dlouhé hodiny u výslechu. 

Podle dostupných informací žena své druhé dítěte doma na svět přivést neplánovala. Předem si vybrala porodní asistentku, která ji připravovala na porod v nemocnici. Tam ale matka nestačila dojet.

Rodit začala ve čtvrtek kolem deváté ráno a okamžitě své asistentce také volala. Ta jí doporučila ihned volat záchranku. Dítě bylo na světě během pouhých 45 minut. Když však lékaři přestřihli pupeční šňůru, přestalo dýchat a zemřelo. Matka musela být mezitím s vážným krvácením převezena do nemocnice.

Ženu ve vážném stavu odvezli záchranáři do nemocnice. „Na místě zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem, a to včetně neonatologa specialisty. Matka byla posádkou s lékařem ošetřena, zaléčena a ve velmi vážném stavu transportována do nemocnice k hospitalizaci," uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Do domu, kde se neštěstí odehrálo, byli přivoláni policisté, kteří ho prohledali a vše nafotili. Otec dítěte se chtěl okamžitě rozjet za manželkou do nemocnice, vyšetřovatelé mu v tom ale zabránili. Sdělili mu, že s nimi musí k výslechu. „Muž to odmítl, protože chtěl za ženou do nemocnice v Boskovicích. Záchranáři ji odvezli ještě předtím, než prohlásili dítě za mrtvé, a chtěl jí to říct,“ řekla Mladé frontě Dnes předsedkyně Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.

Stav rodičky je už stabilizovaný. Dnes to potvrdil náměstek pro lékařskou péči boskovické nemocnice Vladimír Zemánek. Rodina zvažuje stížnost kvůli postupu policie.

Stav ženy je nyní stabilizovaný. „Včera po operačním výkonu byla tato pacientka přeložena na oddělení ARO k jednodenní hospitalizaci, a v dnešních ranních hodinách byla ve stabilizovaném stavu přeložena zpět na gynekologii," uvedl Zemánek.

Úmrtí dítěte při porodu doma řeší policie. „Mohu potvrdit, že jihomoravští policisté vyšetřují případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu v místě bydliště," uvedl ve čtvrtek bez bližších podrobností policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Rodina podle MF Dnes zvažuje stížnost na postup policie. Policisté podle deníku totiž poté, co dorazili na místo a nafotili a prohledali dům, přikázali manželovi a porodní asistentce, která mezitím dorazila, aby odjeli k výslechu na služebnu. „Muž to odmítl, protože chtěl za ženou do nemocnice v Boskovicích. Záchranáři ji odvezli ještě předtím, než prohlásili dítě za mrtvé, a chtěl jí to říct," popsala deníku Kateřina Hájková Klíčová, která zná podrobnosti události.

Policisté ale muži odjet zakázali s tím, že to lze až po výslechu, na který čekal několik hodin. Žena mu podle deníku mezitím posílala sms. Ptala se ho v nich, co je s dítětem, a psala, že má strach. Netušila, že dítě nežije. Manžel jí to nechtěl říct v neosobní krátké zprávě a zdravotnický personál s ní podle deníku nekomunikoval.

Čtěte pokračování článku na webu Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud