Trápení řidičů nekončí. Dopravu v Česku nadále komplikují sněhové jazyky a silný vítr | info.cz

Články odjinud

Trápení řidičů nekončí. Dopravu v Česku nadále komplikují sněhové jazyky a silný vítr

Intenzivní sněhové srážky a silný vítr i v pátek komplikují dopravu na řadě míst Česka. Silnice v horských oblastech lemují místy až dvoumetrové závěje. Motoristé, kteří zamíří na víkend do Jizerských hor a Krkonoš, by si měli podle doporučení silničářů přibalit lopatu a sněhové řetězy a nezapomenout na plnou nádrž. Proti čtvrtku je ale dnes situace klidnější, naprostá většina silnic v zemi je s opatrností sjízdných.

Kvůli silnému větru druhý den nejezdí sedačková lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších. V nárazech má vítr 90 kilometrů v hodině, přípustných je 58 km/hod. Provozovatel skiareálu doufá, že lanovka se ještě dnes rozjede, protože podle předpovědi má vítr postupně slábnout. Ve čtvrtek nejezdila ani kabinová lanovka na Ještěd, její provoz se ale podařilo dnes obnovit.

Silný vítr místy způsobuje tvorbu sněhových jazyků zejména na otevřených úsecích a ve vyšších polohách. Problémy jsou třeba na Bruntálsku, kde v noci napadlo až 20 centimetrů sněhu, nebo ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka. Až do dnešních 18:00 pak platí v Libereckém kraji a ve východní části Česka s výjimkou jižní Moravy výstraha meteorologů před tvorbou sněhových jazyků.

Většinu neprůjezdných komunikací se podařilo silničářům už ve čtvrtek otevřít, uzavřená ale zůstává silnice přes Oldřichovské sedlo. Silnice se nesolí a nákladní auta mívají na ujetém sněhu problémy, bezpečnější je pro ně v zimě alternativní trasa po silnici 13 z Mníšku přes Frýdlant, která se udržuje chemicky. Úsek silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku, která patří k hlavním tahům na Slovensko, je uzavřen pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem.

Námraza zkomplikovala ráno provoz hlavně v Olomouckém kraji. D35 je kluzká mezi Mohelnicí a Olomoucí v obou směrech, dopravu na silnici komplikuje také sníh. V opačném směru D35 z Olomouce na Hranice rovněž sněží, na vozovce je tak místy slabá vrstva sněhu, na 294. kilometru i námraza, upozorňují správci silnic.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud