Články odjinud

Trojice padlých vojáků je na cestě do Česka. Speciál s jejich ostatky přistane v Praze odpoledne

Trojice padlých vojáků je na cestě do Česka. Speciál s jejich ostatky přistane v Praze odpoledne

Letadlo s ostatky tří českých vojáků padlých v Afghánistánu odletělo z letiště na základně Bagrám v 09:45. Přílet do České republiky bude dodržen podle plánu, řekla ČTK mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Na ruzyňském letišti tak vojenský speciál přistane v 16:15. Nad Českem je doprovodí gripeny. Následovat bude pietní ceremoniál. S padlými se před odletem na bagrámské základně rozloučili čeští i koaliční vojáci.

Vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce u spojenecké základny Bagrám. Společně s nimi byli vážně zraněni američtí a afghánští vojáci.

Ministerstvo obrany zveřejnilo fotografie z bagrámského letiště. Rakve s padlými vojáky jsou zahaleny do české státní vlajky. Na letiště je dovezly obrněné transportéry. Jejich přenesení do letadla měli na starosti čeští vojáci.

Památku padlých v poledne uctí po celém Česku více než 8000 sirén. Podle úřadu vlády se rozezní signálem "Pieta". "Bude se jednat o souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund," uvedl úřad vlády na twitteru.

V době přistání letadla se rozezní po celé Praze zvony katolických kostelů a chrámů. Na letišti budou čekat rodiny zemřelých, přítomni budou i prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun nebo vojáci z 42. mechanizovaného praporu v Táboře, kde padlí sloužili.

Po uložení rakví na katafalky pronese hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Asi půlhodinový ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Poté kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepraví těla do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Termín pohřbů zatím oznámen nebyl. Místa určí rodiny vojáků. Pohřbeni budou se všemi vojenskými poctami.

Vojáci byli v úterý povýšeni do hodností štábních praporčíků. Obdrží pravděpodobně také resortní vyznamenání.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud