Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpová velvyslankyní v Česku nebude. USA sem chtějí vyslat kontroverzního konzervativce se slabostí pro Le Penovou

Trumpová velvyslankyní v Česku nebude. USA sem chtějí vyslat kontroverzního konzervativce se slabostí pro Le Penovou

Ivana Trumpová s největší pravděpodobností americkou velvyslankyní v Praze nebude. Podle serveru Aktuálně.cz se post totiž obsadí kongresman Steve King z Iowy. Americká diplomacie prý už před dvěma týdny požádala tuzemské ministerstvo zahraničí o souhlas s jeho působením v Česku.

Serveru vše potvrdily dva nezávislé zdroje. V USA má King kontroverzní pověst. Je známý svým odporem k migraci a k právům sexuálních menšin. Vysloužil si kritiku, když v médiích bagatelizoval přínos „neevropských etnik“ k rozvoji civilizace a hájil postupy americké policie v případech, kdy čelila kritice, že se záměrně zaměřuje na černochy.

King se netají ani svým obdivem k evropským radikálům Marine Le Penové a Geertu Wildersovi. Média o něm píší, že na svém psacím stole má kromě jiných symbolů i vlajku Konfederace.

Sedmašedesátiletý člen Sněmovny reprezentantů Steve King pochází ze státu Iowa, kde je mnoho obyvatel hlásících se k českému původu. Podnikal ve stavebnictví a do Kongresu byl zvolen poprvé v roce 2003.

Server Aktuálně.cz připomíná, že poměrně rychlé jmenování kinga do funcke velvyslance by bylo překvapivé, protože americká administrativa stále neobsadila mnohé významnější pozice.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1