Tuzemské zkušenosti pomůžou v Thajsku s léčebným konopím. Češi mají smlouvu s tamní univerzitou | info.cz

Články odjinud

Tuzemské zkušenosti pomůžou v Thajsku s léčebným konopím. Češi mají smlouvu s tamní univerzitou

Změna politiky ohledně léčebného konopí vynesla Čechům místo důležitých poradců v Bangkoku. Thajsko se teď stalo první jihoasijskou zemí, kde je léčebné konopí obsahující THC reálně dostupné, i když jen v nemocnicích. Češi tu budou pomáhat s určováním kvality. INFO.CZ přináší jako první bližší informace.

Region jihovýchodní Asie je známý pro tvrdé protidrogové zákony zahrnující i tresty smrti. Nyní to však budou právě Češi, jejichž recepty pro přístup a využití léčebného konopí Thajsko využije pro své pacienty v nemocnicích. V ostatních asijských zemích jsou pro pacienty dostupné pouze léky obsahující kanabionidy, ty ale nejsou tak účinné jako samotné léčebné konopí.

Thajská léková agentura osm měsíců po legalizaci léčebného konopí dodala první dávky olejů do thajských nemocnic. Thajsko se tak stalo první zemí v jihovýchodní Asii, která legalizovala konopí pro léčebné účely.

Dnes se z Bangkoku vrátila česká delegace v čele s bývalým Národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem a Pavlem Kubů z ICCI, tedy z Mezinárodního institutu pro konopí a kanabinoidy. Přijeli s uzavřenou smlouvou s děkankou Rungpetchem Sakulbumrungsilem za Farmaceutickou fakultu na Chulalongkorn University v thajském Bangkoku, která z Čechů dělá poradce při spolupráci na vývoji nových projektů v oblastí výzkumu konopí a kanabinoidů.

Thajská strana chce podle slov děkana využít českých zkušeností a je pro ni zajímavá právě tato spolupráce s odborným institutem v členské zemi EU.

Pavel Kubů za českou stranu říká: „Dohoda s Farmaceutickou fakultou na Chulalongkorn University v thajském Bangkoku je skvělá zpráva pro prestiž české vědy i pro léčebné konopí. Jsme v čele světového procesu jeho využívání v péči o pacienty. Thajská vláda je ve východní Asii průkopníkem v této oblasti a jsme velmi rádi, že čeští odborníci zde mohou pomáhat.“

„Je to rostlina budoucnosti, která stále ještě neřekla poslední slovo ve výzkumu,“ dodává Lubomír Opletal z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové.

Není náhodou, že právě Česko je zemí, která má s léčebným konopím pomoci. Byl to totiž právě Čech, dnes dvaasedmdesátiletý Lumír Ondřej Hanuš, uznávaný a citovaný chemik, který v šedesátých letech minulého století objevil látku, která v mozku vzniká právě díky účinkům léčebného konopí.

V Česku chce Pirátská strana už rok zavést zákony, které by legalizovaly léčebné konopí i pro samopěstitele – nemocné pacienty, ale jak sami Piráti i Pavel Kubů přiznávají, návrh v současné situaci nemá šanci projít. Léčebné konopí jinak nejvíce pomáhá s koordinací svalů pacientům s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou či onkologicky nemocným, jimž mírní bolesti.

V Evropě je léčebné konopí legalizováno celkem v osmnácti zemích a to většinou přes lékárny (Kréta, Kypr, Česká Republika, Dánsko, Estonsko, Německo, Řecko, Itálie/ San Marino, Lucembursko, Malta, Nizozemí, Severní Makedonie, Polsko, Portugalsko, Švýcarsko, Spojené království, Španělsko, Norsko). V Jižní Americe jde o pět zemí – Argentinu, Chile, Kolumbii, Peru a Uruguay. A v Severní Americe se pacienti mohou léčit legálně v Kanadě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud