Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

U Kvildy naměřili 27,9 stupně pod nulou. Podle předpovědi nás čeká mrazivý víkend

U Kvildy naměřili 27,9 stupně pod nulou. Podle předpovědi nás čeká mrazivý víkend

Česko dál zažívá období silných mrazů. Na šumavské Jezerní slati poblíž Kvildy na Prachaticku v noci na dnešek spadla teplota až na -27,9 stupně Celsia. Mrazivé počasí má podle předpovědi meteorologů vydržet i v dalších dnech.

Teploty hluboko pod -20 °C v noci nebyly jen na Šumavě. Zažili je třeba i obyvatelé Libereckého kraje. Například na Jizerce v Jizerských horách naměřili hodnoty pod -26 °C.

Počasí na mnoha místech komplikuje dopravu, silnice jsou namrzlé. Většina jihočeských vozovek je sjízdná jen se zvýšenou opatrností, na otevřených úsecích cest na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku by vítr zase mohl tvořit sněhové jazyky a návěje.

Silný mráz dělá potíže silničářům v Jablonci nad Nisou, kde od soboty napadlo téměř 60 centimetrů sněhu. Už čtvrtý den tam platí kalamitní stav. O jeho zrušení rozhodne krizový štáb v pátek ráno.

Mrazivé počasí má trvat i v následujících dnech. V noci na pátek klesnou nejnižší noční teploty na -9 až -14 °C, při zmenšené oblačnosti budou kolem -16 °C. Přes den by se měla maxima pohybovat na -6 až -2 °C.

Jasno až polojasno by mělo přetrvat i v sobotu, místy bude zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy a přidá se i slabé sněžení. Minima zůstanou stejná jako v pátek, maxima se mají pohybovat od -6 do -1 °C, při nízké oblačnosti kolem -7 °C.

V neděli má být zataženo nízkou oblačností místy mrznoucí mlhy, ojediněle slabé sněžení. Na horách pak jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty budou v rozmezí -7 až -11 °C, při zmenšené oblačnosti klesnou na -15 °C. Nejvyšší denní teploty se mohou vyšplhat až na nulu, při nízké oblačnosti však bude kolem -7 °C.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744