Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Účast Ondráčka na zásazích proti demonstrantům? Nevnímám to jako něco špatného, řekl Filip

Účast Ondráčka na zásazích proti demonstrantům? Nevnímám to jako něco špatného, řekl Filip

Vojtěch Filip, předseda KSČM, nechápe důvody demonstrací proti zvolení expolicisty Zdeňka Ondráčka (KSČM), který před listopadem 1989 zasahoval proti odpůrcům tehdejšího komunistického režimu. Ondráček byl v pátek na pátý pokus těsně zvolen do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle Filipa kritici nerespektují pravidla občanské společnosti a nejsou demokraté. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek naopak právo demonstrovat hájil. Uvedli to v pořadu Partie televize Prima. 

"Nechápu, proč by se měly organizovat nějaké občanské demonstrace," řekl Filip. Demonstrace se chystá v pondělí na Národní třídu v Praze. Ondráček byl podle předsedy KSČM zvolen jako každý jiný poslanec a má prý pro funkci nejlepší předpoklady. Kritici podle Filipa "nerespektují nic, co by v občanské společnosti mělo být" a "jenom prokazují, že nejsou demokraté". Bělobrádek naopak uvedl, že demonstrací lidé vyjadřují svou svobodnou vůli. "To je demokracie," uvedl.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš naopak v Otázkách Václava Moravce v České televizi uznal právo veřejnosti demonstrovat, byť s důvodem protestů nesouhlasil. Bělobrádek uvedl, že demonstrací lidé vyjadřují svobodnou vůli. "To je demokracie," uvedl.

Filip hájil Ondráčka tím, že policejním pohotovostním plukem musel projít každý policista. Ondráček podle předsedy komunistů konal jen svou povinnost, nejednal nad rámec rozkazu. Bělobrádek poznamenal, že i nacisté se vymlouvali, že jednali podle rozkazu a zákonů. Podotkl, že Ondráček nad svým působením za totalitního komunistického režimu nevyjádřil žádnou sebereflexi. Poukázal na to, že Ondráček byl do čela komise zvolen hlasy faktické sněmovní koalice ANO, KSČM a SPD, na což poukázali i předseda STAN Petr Gazdík a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Působení u komunistické policie Ondráček nelituje. "V profesním životě bych žádné věci neměnil. Já se domnívám, že jsem nikdy neporušil zákony této země," uvedl v pátek po zvolení Ondráček.

Podle dnešního Dolejšova vyjádření v ČT Ondráček "neřekl, že mlátit lidi je v pořádku", jeho vyjádření ale místopředseda KSČM pokládá za nedostatečné. Represe na náměstích byly potlačováním politických svobod a křečí konce bývalého režimu, konstatoval dnes Dolejš.

Podle Gazdíka Ondráčkovy výroky dokazují, že se KSČM nezměnila a je stejnou stranou jako předlistopadová KSČ. "Zpětně mě velmi mrzí, že jsme historicky ani v ODS nenašli odvahu komunistickou stranu po sametové revoluci zakázat," uvedla Udženija.

Ondráčkovo zvolení do čela komise pro kontrolu GIBS budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1