Články odjinud

Účet za „nekampaň“: Zemanovy mítinky s občany před volbami stály 715 tisíc, spočítal server

Účet za „nekampaň“: Zemanovy mítinky s občany před volbami stály 715 tisíc, spočítal server

Výjezdy prezidenta Zemana do krajů před prezidentskými volbami, v nichž obhájil funkci, stály dle serveru iRozhlas.cz 715 tisíc korun. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí prezidenta vyzval, aby sumu vykázal jako bezúplatné plnění v nákladech na kampaň. To ale Zeman odmítá, protože dle svých slov žádnou kampaň nevedl. 

Zeman stihl loni zavítat od září do prosince celkem do dvaadvaceti měst v Moravskoslezském, Ústeckém, Plzeňském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Obce přišly jeho návštěvy od nuly do 70 tisíc korun. Peníze nejčastěji padly na stavbu pódia, moderátora, ozvučení, zábrany nebo občerstvení a dary. 

Nejdráže vyšlo dle iRozhlasu.cz vystoupení Zemana Horšovský Týn na Plzeňsku. Za prezidentovu návštěvu zaplatil celkem 119 tisíc korun. „Takhle velká návštěva u nás dlouho nebyla, naposledy to byl před lety pan prezident Václav Klaus, celou tu dobu nic, takže jsme museli nakoupit řadu nových věcí, které jsme dosud nepotřebovali,“ odůvodnila serveru náklady tajemnice úřadu Eva Princlová. Například v Mostě na Ústecku ale nedali na setkání prezidenta s občany ani korunu.

Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí by měl prezident výše uvedené výdaje evidovat jako bezúplatné plnění ve svém vyúčtování kampaně. To však Hrad odmítá s odůvodněním, že prezident kampaň nevedl. 

Na vyúčtování kampaně má Zeman čas do konce dubna. V případě, že by úřad našel pochybení, hrozí pokuta od 10 do 100 tisíc korun. Zemana však možná sankce mine, jako hlava státu má totiž přestupkovou imunitu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud