Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Účtenkovka začala s ostudou. Stát skrze šmírovací aplikaci zjišťuje, s kým si lidé volají

Účtenkovka začala s ostudou. Stát skrze šmírovací aplikaci zjišťuje, s kým si lidé volají

Ministerstvo financí v neděli spustilo účtenkovou loterii k elektronické evidenci tržeb. Spíš než s velkou pompou však Účtenkovku vyslalo do světa s velkou ostudou. Při stažení mobilní aplikace, prostřednictvím které mohou lidé registrovat získané účtenky, totiž uživatel musí mimo jiné odsouhlasit přístup k „informacím o hovorech“. Stát tak může hravě zjistit i to, s kým si kdy voláte. Na vlnu kritiky, která se strhla na sociálních sítích, rezort reaguje s tím, že jde údajně o chybu a během dneška ji odstraní.

Účtenkovka to na startu nemá lehké. Jako by nestačilo, že kritici celý nápad označují za udavačský program, který nutí lidi vymámit z prodejců příslušný doklad. Teď ministerstvo – možná nevědomky – dalo odpůrcům do ruky ještě silnější kalibr. 

Pokud si chce uživatel stáhnout mobilní aplikaci Účtenkovka, k čemuž stát přímo vybízí, musí kromě přístupu k fotkám a dalším souborům odsouhlasit i právo na informaci o hovorech. Aplikace tak může zjistit telefonní číslo uživatele, jestli právě telefonuje a hlavně s kým. Takové informace však stát rozhodně nepotřebuje.

„Požadavek na sledování hovorů je od aplikace Účtenkovka zbytečný. Aplikace takové oprávnění pro svou funkci nepotřebuje a vyvstávaly tedy oprávněné pochybnosti, co aplikace na pozadí vlastně dělá. Google do operačního systému Android zavedl pokročilou kontrolu oprávnění právě z důvodu, aby aplikace nemohly skrývat nějaké nekalé úmysly. V minulosti se takové záškodnické aplikace objevovaly, ale dnes už naštěstí jen výjimečně, proto neoprávněný požadavek u oficiální státní aplikace budí rozpaky,“ řekl pro INFO.CZ odborník na IT a šéfredaktor webu Živě.cz David Polesný.

Lidé na sociálních sítích proto na ministerstvu financí nenechali nit suchou. „Ani nechci pomýšlet, co bude #uctenkovka chtít po příštím updatu - rodné jméno matky, chorobopis či vzorek stolice?“ ptá se jeden z rozhořčených uživatelů na twitteru. „Musel bych se hanbou propadnout, pokud bych se toho bonzáckého svinstva účastnil,“ píše další.

Twitteroví uživatelé se však obuli i do otce Účtenkovky – bývalého ministra financí Andreje Babiše. „Co se v STB naučíš, s EET jako když najdeš,“ zní další z příspěvků. Další pak předsedu hnutí ANO označují za velkého bratra, neboli Velkého B. „Velký bratr je všude, ví, co snídáme, na co myslíme a jestli právě moc nemyslíme, je potřeba dohlédnout na stádo ovcí.“

Jak ale někteří diskutující upozorňují, podobná oprávnění vyžadují i další aplikace. Omyl však uznalo i samotné ministerstvo. „Jde o nadbytečný požadavek zděděný z předchozích verzí aplikace, se kterým MF nesouhlasí. Po updatu zmizí,“ píše oficiální twitterový účet ministerstva financí s tím, že nová verze bude ke stažení pravděpodobně už během pondělí.

Od Účtenkovky si ministerstvo slibuje vyšší motivaci Čechů k přebírání účtenek vydaných v EET, jejíž efektivita by se tím měla zvýšit. Slosování se bude konat každý 15. kalendářní den v měsíci. První výhra bude jeden milion korun, druhá automobil za zhruba 400 000 Kč, třetí 300 000 Kč, čtvrtá 200 000 Kč a pátá 100 000 korun. Dále budou moci lidé získat 20 výher po 20 000 Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 000 výher po stokoruně.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1