Účtenkovka začala s ostudou. Stát skrze šmírovací aplikaci zjišťuje, s kým si lidé volají | info.cz

Články odjinud

Účtenkovka začala s ostudou. Stát skrze šmírovací aplikaci zjišťuje, s kým si lidé volají

Ministerstvo financí v neděli spustilo účtenkovou loterii k elektronické evidenci tržeb. Spíš než s velkou pompou však Účtenkovku vyslalo do světa s velkou ostudou. Při stažení mobilní aplikace, prostřednictvím které mohou lidé registrovat získané účtenky, totiž uživatel musí mimo jiné odsouhlasit přístup k „informacím o hovorech“. Stát tak může hravě zjistit i to, s kým si kdy voláte. Na vlnu kritiky, která se strhla na sociálních sítích, rezort reaguje s tím, že jde údajně o chybu a během dneška ji odstraní.

Účtenkovka to na startu nemá lehké. Jako by nestačilo, že kritici celý nápad označují za udavačský program, který nutí lidi vymámit z prodejců příslušný doklad. Teď ministerstvo – možná nevědomky – dalo odpůrcům do ruky ještě silnější kalibr. 

Pokud si chce uživatel stáhnout mobilní aplikaci Účtenkovka, k čemuž stát přímo vybízí, musí kromě přístupu k fotkám a dalším souborům odsouhlasit i právo na informaci o hovorech. Aplikace tak může zjistit telefonní číslo uživatele, jestli právě telefonuje a hlavně s kým. Takové informace však stát rozhodně nepotřebuje.

„Požadavek na sledování hovorů je od aplikace Účtenkovka zbytečný. Aplikace takové oprávnění pro svou funkci nepotřebuje a vyvstávaly tedy oprávněné pochybnosti, co aplikace na pozadí vlastně dělá. Google do operačního systému Android zavedl pokročilou kontrolu oprávnění právě z důvodu, aby aplikace nemohly skrývat nějaké nekalé úmysly. V minulosti se takové záškodnické aplikace objevovaly, ale dnes už naštěstí jen výjimečně, proto neoprávněný požadavek u oficiální státní aplikace budí rozpaky,“ řekl pro INFO.CZ odborník na IT a šéfredaktor webu Živě.cz David Polesný.

Lidé na sociálních sítích proto na ministerstvu financí nenechali nit suchou. „Ani nechci pomýšlet, co bude #uctenkovka chtít po příštím updatu - rodné jméno matky, chorobopis či vzorek stolice?“ ptá se jeden z rozhořčených uživatelů na twitteru. „Musel bych se hanbou propadnout, pokud bych se toho bonzáckého svinstva účastnil,“ píše další.

Twitteroví uživatelé se však obuli i do otce Účtenkovky – bývalého ministra financí Andreje Babiše. „Co se v STB naučíš, s EET jako když najdeš,“ zní další z příspěvků. Další pak předsedu hnutí ANO označují za velkého bratra, neboli Velkého B. „Velký bratr je všude, ví, co snídáme, na co myslíme a jestli právě moc nemyslíme, je potřeba dohlédnout na stádo ovcí.“

Jak ale někteří diskutující upozorňují, podobná oprávnění vyžadují i další aplikace. Omyl však uznalo i samotné ministerstvo. „Jde o nadbytečný požadavek zděděný z předchozích verzí aplikace, se kterým MF nesouhlasí. Po updatu zmizí,“ píše oficiální twitterový účet ministerstva financí s tím, že nová verze bude ke stažení pravděpodobně už během pondělí.

Od Účtenkovky si ministerstvo slibuje vyšší motivaci Čechů k přebírání účtenek vydaných v EET, jejíž efektivita by se tím měla zvýšit. Slosování se bude konat každý 15. kalendářní den v měsíci. První výhra bude jeden milion korun, druhá automobil za zhruba 400 000 Kč, třetí 300 000 Kč, čtvrtá 200 000 Kč a pátá 100 000 korun. Dále budou moci lidé získat 20 výher po 20 000 Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 000 výher po stokoruně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud