Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Unikátní Ransdorfova knihovna bude u Mariánských lázní, čtenářům nabídne padesát tisíc svazků

Unikátní Ransdorfova knihovna bude u Mariánských lázní, čtenářům nabídne padesát tisíc svazků

Spolek Vzdělávací centrum a knihovna Miloslava Ransdorfa získal prostory, ve kterých může zřídit knihovnu. Bude od 1. prosince v Chodové Plané u Mariánských Lázní. Jak uvedla výkonná ředitelka spolku Helena Suchá, žádné jiné město či obec pomoc nenabídlo. V Chodové Plané začne na konci roku katalogizace knih, potrvá zhruba dva roky. Čtenáři si je budou moci nechat poslat do některé ze studoven po celém Česku. Uvedli to dnes zástupci spolku na tiskové konferenci.

Knihovna nabídne 50 000 svazků, které bývalý komunistický europoslanec vlastnil a přečetl. Jak uvedla Suchá, jde o odbornou literaturu z nejrůznějších společenskovědních oborů. „Jsou tam zastoupeny knihy z historie, politologie, sociologie, filozofie, a to v 15 jazycích,“ řekla Suchá. Ransdorf všechny svazky přečetl. „Četl třeba i tři knihy denně, to je něco, co se nedá říci o mnoha lidech,“ uvedla.

Ransdorf podle ní svěřil knihy spolupracovníkům s tím, aby po jeho smrti neskončily v antikvariátu a dostaly se k co nejvíce lidem. Spolek pro knihovnu dlouho hledal zázemí, nakonec ho našel v Chodové Plané. Zatím jsou tam knihy umístěné na paletách ve skladu, od začátku prosince se přestěhují do knihovny v pronajatých prostorách.

Zároveň je začne spolek evidovat a zanášet do knihovního systému, ve kterém je najdou čtenáři. Vybrané svazky si budou moci nechat přivézt do některé ze studoven. Podle Suché budou takové studovny v každém krajském městě. Evidování knih podle odhadu zástupců spolku zabere až dva roky.

Centrum chystá také další akce spojené s Ransdorfovým odkazem. Je to například beseda s Nadací Rosy Luxemburgové a konference s názvem Není všem dnům konec, plánovaná na 15. února 2018. Bude to nejen rok od založení spolku, ale také den Ransdorfova narození. Svoji činnost spolek platí z členských příspěvků a sponzorských darů.

Miloslav Ransdorf byl celý život aktivní politik. V roce 1972 vstoupil do komunistické strany. Vystřídal řadu politických funkcí, byl poslancem Federálního shromáždění, Poslanecké sněmovny ČR a naposledy Evropského parlamentu. V prosinci 2015 byl spolu s několika Slováky zadržen v bance v Curychu. Švýcarská policie vyšetřovala možný majetkový delikt, později však stíhání zastavila. Ransdorf zemřel v lednu 2016.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744