Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ústavní soud odmítl další Zadehovu stížnost. Podnikatel si stěžoval na prodloužení vazby

Ústavní soud odmítl další Zadehovu stížnost. Podnikatel si stěžoval na prodloužení vazby

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost íránského podnikatele s českým občanstvím Shahrama Abdullaha Zadeha, která směřovala proti loňskému prodloužení vazby. Šlo o další z řady podnětů, které Zadeh ústavním soudcům adresoval. I tentokrát soud stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z internetové databáze. Zadeh zatím neuspěl.

Zadeh zpochybnil usnesení Městského soudu v Brně a Krajského soudu v Brně, obojí z loňského listopadu. Navrhoval například to, aby místo vazby dostal elektronický náramek. Ústavní soudci ale upozornili na to, že elektronický monitoring není v rámci českého trestního práva samostatným prostředkem nahrazujícím vazbu, ale pouze doplněním některého z takových opatření.

„Jestliže tedy městský soud rozhodl o tom, že žádné z takových opatření nahrazujících vazbu ve věci není přípustné, fakticky tím zamítl i možnost elektronického monitoringu, resp. o této možnosti již nemusel rozhodovat samostatně,“ stojí v usnesení.

Zadeh v minulosti podal několik ústavních stížností. Poukazoval na údajné opakované porušování svých práv. Všechny stížnosti zatím končily odmítnutím. Zadeh se obrátil také na Evropský soud pro lidská práva.

Zadeh strávil ve vazbě téměř dva roky nejprve kvůli daňové kauze. Podle obžaloby početná skupina lidí šidila stát při dovozu pohonných hmot, celkovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé na 2,5 miliardy korun. Nyní je Zadeh ve vazbě znovu, tentokrát kvůli obžalobě z ovlivňování svědků. Obvinění odmítá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1