Články odjinud

ÚSTR jde po historikovi Blažkovi za slova o Babišovi a čistkách. Metody StB, nechápou kritici

ÚSTR jde po historikovi Blažkovi za slova o Babišovi a čistkách. Metody StB, nechápou kritici

Historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek v červnu vystoupil na demonstraci proti Andreji Babišovi a vyvolal bouři. Ze strany vedení své domovské instituce se dočkal odsudku a nálepky „fanatický aktivista“ a ÚSTR po něm teď žádá veřejnou omluvu. Za historika, který je rovněž v čele jedné z odborových organizací instituce, se mezitím postavilo víc než dvacet současných i bývalých kolegů. Ti označují jednání ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdry za metody Státní bezpečnosti. Ostrý spor, který štěpí celý ústav, se v důsledku dotýká i údajně netransparentní rekonstrukce jeho sídla, ve které jde o miliony.

„Není mi jasné, proč bych se měl omlouvat a zároveň nevím, jak by měla ta omluva vypadat a kde by měla zaznít, nebo jaká sankce nastane v případě, že se neomluvím. Takže nevím, jestli se mám třeba postavit a zakřičet Omlouvám se, Ústave, nebo komu bych to měl adresovat. Z právního hlediska jejich požadavek není na místě. Nečekal jsem, že když při své práci zkoumám, jakým způsobem byli dehonestováni odpůrci režimu, tak že se s něčím podobným budu sám setkávat,“ uvádí pro INFO.CZ Petr Blažek.

Jeho zaměstnavateli vadí, co řekl na demonstraci proti Andreji Babišovi Milion chvilek pro demokracii. Blažek 5. června na Václavském náměstí uvedl, že Babiš dal ÚSTRu 20 milionů navíc do rozpočtu a následkem toho došlo k reorganizaci, při které byl propuštěn také historik Radek Schovánek. Ten svědčil u soudu proti Babišovi a předkládal důkazy o jeho komunistické minulosti. Blažek uvedl, že jako předseda odborů Babiše upozorňoval, že peníze navíc budou sloužit k vyhazování nepohodlných lidí. Premiér mu tehdy údajně slíbil, že pokud by něco takového mělo nastat, peníze neschválí. Nakonec ale pro navýšení rozpočtu hlasoval a Radek Schovánek skutečně dostal výpověď.

„(U soudu) byli dva svědci, jeden byl Jerguš Sivoš, slovenský historik, a druhý byl český badatel Radek Schovánek. Dva měsíce poté, co svědčil proti Andreji Babišovi a dokládal, že (Babiš) byl aktivním spolupracovníkem Státní bezpečnosti, se odehrála schůzka na ministerstvu financí, které tehdy řídil Andrej Babiš. Andrej Babiš tehdy dal dvacet milionů vedení Ústavu pro studium totalitních režimů do rozpočtu, aby udělali velkou čistku, v jejímž rámci byl vyhozen Radek Schovánek z práce.“
Petr Blažek, demonstrace Milion chvilek pro demokracii, 5. června 2018

ÚSTR následně 12. června na svých webových stránkách publikoval prohlášení, ve kterém se proti Blažkovým výrokům ohrazuje a nazývá jej „fanatickým aktivistou“. Blažek také dostal písemnou výtku, ve které ho ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra žádal, aby se za svůj projev, který učinil ve svém volném čase, nejpozději do konce července veřejně omluvil.

„Výtky se netýkají faktu, že Petr Blažek vystoupil na demonstraci Milion chvilek pro demokracii a kritizoval Andreje Babiše. Naopak Zdeněk Hazdra ubezpečil Petra Blažka písemně i při osobním jednání, že ÚSTR svým zaměstnancům, tedy ani Petru Blažkovi, neupírá právo na jejich názor či přesvědčení, ani na to, aby tyto názory, myšlenky a tvrzení prezentovali veřejnosti. Výtky se týkají nepravdivých tvrzení, které Petr Blažek při této příležitosti pronesl,“ vysvětluje pro INFO.CZ Darja Čablová, pověřená za ÚSTR za styk s novináři, a dodává: „Není prostě pravda, že by ÚSTRu Andrej Babiš dal 20 milionů na provedení čistky a vyhození Radka Schovánka.“

Ústav po Blažkovi vyžaduje veřejnou omluvu z důvodu, že jeho prohlášení mohlo údajně poškodit dobrou pověst ÚSTR a poškodit veřejnou správu státu jako celek. „Lživá tvrzení na adresu jeho vedení či jiných zaměstnanců poškozují obraz státní instituce a jejích pracovníků. Toho se obávají například i zaměstnanci sdružení v Základní odborové organizaci OS státních orgánů a organizací při Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek, kteří v dopise řediteli Hazdrovi už v červnu vyjádřili své znepokojení nad zásadním poškozením dobrého jména Ústavu nedoloženými obviněními, která Petr Blažek na demonstraci vznesl proti vedení ÚSTR,“ dodává Čablová.

Při ÚSTR působí tři základní odborové organizace. V čele jedné je Blažek, v čele druhé Miroslav Vodrážka, který jej nyní při jednání s vedením zastupuje. Právě třetí organizace se měla proti Blažkovu vystoupení ohradit.

„Paní, která tuto základní organizaci vede, je zároveň vedoucí jednoho oddělení ÚSTR a zřejmě má potřebu místo zastupování zaměstnanců hájit vedení. Přijde mi to absurdní. Na co konkrétně si odborová organizace stěžovala, to nevím, protože údajný dopis jsem neviděl a ani vedení ÚSTR mi ho neukázalo. Vedení mi také tvrdilo, že dostávalo dopisy od veřejnosti, ve kterých si lidé stěžují na poškození dobrého jména, ale také mi nikdy žádné neukázalo. Já jsem naopak dostal řadu zpráv, poslední dnes, které reagovaly na moje vystoupení na demonstraci, a všechny byly pozitivní,“ oponuje Blažek.

Chování vedení Ústavu příliš nechápe ani předseda Rady ÚSTR Eduard Stehlík. „Jak jsem byl informován, názory, které doktor Blažek přednesl na akci Milion chvilek pro demokracii, byly jeho osobní. Má pro ně dle svých slov dostatek informací a podkladů. Vzhledem k tomu, že vystupoval sám za sebe, tak je jeho výsostným právem v této zemi, kde ctíme svobodu projevu, s takovýmto stanoviskem vystoupit. Zatím žijeme ve státě, kde můžeme říkat, co si myslíme,“ uvedl v červnu pro INFO.CZ Stehlík.

Za Blažka se postavilo také víc než 20 současných i bývalých kolegů. V otevřené protestní výzvě přirovnávají chování vedení Ústavu k totalitním praktikám. „Pochybná pracovně-právní konstrukce ředitele Zdeňka Hazdry připomíná normalizační dobu, zejména takzvané profylakční metody Státní bezpečnosti, které by Ústav dle zákona č. 181/2007 Sb. měl zkoumat a nikoli je aplikovat na své zaměstnance (…) Považujeme vytýkací dopis za formu nátlaku, která budí podezření, zda tu nejde o snahu zavděčit se nové vládě,“ stojí v prohlášení, které podepsal například Ladislav Kudrna, František Stárek Čuňas, nebo první ředitel ÚSTR a nynější poslanec ODS Pavel Žáček.

„Co je stávajícímu vedení ÚSTR do toho, co Blažek jako občan České republiky říká na Václavském náměstí, byť o našem premiérovi? Jde o vyvrcholení dlouhodobé špatně zamaskované snahy o jeho vyhození z práce, jakási normalizace naruby. Kdo by se měl veřejně omluvit a odstoupit, je naopak vedení ÚSTR podezřelé a vyšetřované policií z korupce a zneužívání veřejných finančních prostředků,“ uvedl pro INFO.CZ Žáček.

Kritizovaná rekonstrukce

Vedení Ústavu v současnosti čelí podezřením ohledně neúměrné nákladnosti opravy sídla ve Siwiecově ulici v Praze. Důvodem je protahující se rekonstrukce, která měla být hotova letos, ale nyní se s ní počítá podle informací redakce pravděpodobně až do roku 2021. Opravy by se měly navíc oproti původnímu plánu výrazně prodražit. Neprůhlednost rozpočtů vadí i Blažkovi, který jako předseda odborové organizace zastupuje zaměstnance.

„Několikrát jsem upozorňoval na to, že s námi vedení neprojednává návrhy rozpočtů, přestože jim to podepsaná kolektivní smlouva přikazuje. V situaci, kdy se veřejně mluví o problémech s rekonstrukcí a milionovými navýšeními rozpočtu, bychom měli znát podrobnosti,“ dodává historik, který spor o svém vystoupení na demonstraci považuje za zbytečný. „Měli bychom se spíše věnovat vědeckému bádání,“ uzavírá.

Vše o podzimních senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818