Články odjinud

Už je to oficiální. Čuba písemně rezignoval na mandát senátora, Velebovi zanikl klub

Už je to oficiální. Čuba písemně rezignoval na mandát senátora, Velebovi zanikl klub

Bývalý předseda JZD Šlušovice František Čuba (SPO) ve středu písemně rezignoval na mandát senátora, informovala Česká televize. Čuba v senátu absentoval rok a půl, čelil za to kritice. Dvaaosmdesátiletý senátor už dříve uvedl, že se rozhodl věnovat rodině, dál chce pracovat i jako poradce prezidenta Miloše Zemana. Doplňovací volby se uskuteční na konci května.

 

Čuba se jednání v Senátu zúčastnil naposledy v srpnu 2016. Od té doby kvůli zdravotním problémům absentoval, na výzvy k odstoupení, které mu opakovaně adresoval i šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) však dlouho nereagoval. Na nemocenskou nenastoupil a až do poloviny loňského roku pobíral plný plat. Po kritice se ho ale rozhodl vzdát ve prospěch nadace senátora Ivo Valenty. 

V polovině února Čuba prostřednictvím Valenty vzkázal, že na svůj mandát rezignuje. Čubova rezignace znamená zánik senátorského Klubu nezávislých senátorů v čele s předsedou SPO Janem Velebou, který si na dnešní odpoledne naplánoval zřejmě poslední zasedání. Frakce měla nejmenší počet pěti členů. Mimo kluby tak bude v Senátu působit od března 11 členů horní komory místo dosavadních sedmi. 

 Velebova frakce, do níž patří ještě komunista Václav Homolka, bývalý komunista Jiří Doubrava (Severočeši.cz) a nestraník Jiří Cienciala, zánikem přijde o benefity. Patřil k nim příspěvek ve výši zhruba 65 000 korun měsíčně, služební vůz pro předsedu klubu nebo právo pořádat v Senátu akce. Velebova stran pak jen letos přijde o čtyři pětiny státního příspěvku na senátorský mandát ve výši 900 000 korun ročně.

Čuba naopak navzdory absenci dostane odchodné ve výši čtyř měsíčních platů, tedy 303 600 korun. Nárok na něj má díky tomu, že byl členem horní komory více než tři roky, od října 2014. Nový zlínský senátor bude zvolen jen do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud