V nouzi nepomohou, jsou jako automat na vybírání pokut. Pražané podrobili městskou policii drtivé kritice | info.cz

Články odjinud

V nouzi nepomohou, jsou jako automat na vybírání pokut. Pražané podrobili městskou policii drtivé kritice

Tento průzkum si ředitel Městské policie Praha Eduard Šuster za rámeček rozhodně nepověsí. Z průzkumu, kterou si zadal pražský Magistrát u výzkumné společnosti Phoenix Research a INFO.CZ jej má k dispozici, totiž vyplývá, že Pražané  „své“ strážníky spíše než jako instituci, která je ochrání a pomůže jim z problémů vnímají jako automat na vypisování pokut za špatné parkování. A když přijde na věc, Pražané nevěří, že jim strážníci v nouzi pomohou. 

Výsledky průzkumu jsou alarmující, anketa totiž ukazuje na nelichotivou pověst, kterou si strážníci pěstují. Na to, jak jsou Pražané s jejich fungováním spokojení, 61 procent respondentů odpovídá, že jsou rozhodně či spíše nespokojeni. Opačný názor zastává jen 27 procent lidí, zbylých dvanáct procent pak neví či neumí odpovědět.

Průzkumu, který proběhnul ani ne před měsícem, se zúčastnilo přes 850 respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel Prahy. Podle společnosti, která studii vypracovala, se statistická chyba pohybuje v rozpětí jen 2.5 procent.

Jak hodnotíme městskou policii?Jak hodnotíme městskou policii?autor: Info.cz

Kdyby byl tento průzkum vysvědčením, tak by pražská policie nejspíše musela ročník opakovat. S tvrzením, že se strážníkům daří dodržovat ve městě pořádek, totiž nesouhlasí celkem 78 procent dotázaných, opačného názoru je pouhých 17 procent lidí. Pražané však strážníkům přece jen něco uznávají - totiž že jsou opravdu soustředění ve vybírání pokut za parkování. S tím, že se četníci na tuto činnost zaměřují, souhlasí 79 procent odpovídajících, nesouhlasí 15 procent a neví či neumí odpovědět dvacetina dotázaných. Zda jim právě tuto aktivitu přičítají k dobru je však nadmíru diskutabilní. 

Jak hodnotíme městskou policii?Jak hodnotíme městskou policii?autor: Info.cz

Důvěru Pražanů si pražští strážníci podle průzkumu rozhodně nevysloužili. Přestože individuální zkušenosti mohou být zcela opačné, jako důvěryhodnou instituci pražskou městskou policii vnímá jen 24 procent dotázaných, opačného názoru je alarmujících 58 procent respondentů.

Důvěra v pražskou policii je tak ještě menší, než například důvěra společnosti církvím, která se podle agentury STEM letos v březnu pohybovala na úrovni 25 procent. V celorepublikovou policii je však podle STEMu důvěra naopak tradičně vysoká, v březnu byla 61 procent.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud