Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V pražském Obecním domě začínají třídenní oslavy čínského nového roku, k vidění budou ukázky řemesel i vystoupení umělců

V pražském Obecním domě začínají třídenní oslavy čínského nového roku, k vidění budou ukázky řemesel i vystoupení umělců

V pražském Obecním domě dnes odpoledne začnou oslavy čínského nového roku, který bude ve znamení zemského psa. Oslavy budou trvat tři dny a nabídnou hudební i taneční vystoupení, návštěvníci se seznámí s řemeslem i gastronomií Číny. Na programu se bude podílet kolem 40 čínských umělců.

Hlavní program oslav, v rámci kterého vystoupí hudebníci, tanečníci a akrobaté, se uskuteční ve Smetanově síni. Dnes od 17:00 hodin. V pátek a sobotu od 15:00 a 19:00. Na hlavní program je vstupné 149 korun.

Na doprovodný program se návštěvníci dostanou zdarma. Lidé si zde mohou vyzkoušet tradiční čínská umění a řemesla. Mezi oblíbené čínské zvyky patří pouštění lampionů, kterými lidé vždy vyjadřovali přání dobrého života. U výrobce Gu Chuanjinga bude možné si takový lampion vyrobit. K vidění bude také kaligrafie, tušová malba nebo čajový obřad.

Začátek čínského nového roku je pohyblivý. Letos podle lunárního kalendáře čínský nový rok připadá na pátek 16. února, kdy zemský pes, který je považován za spravedlivého, společenského a loajálního, vystřídá vládnoucího kohouta. Rok psa by neměl přinášet konflikty a měl by být ve znamení spolupráce. Pes bude vládnout do 4. února, kdy jej vystřídá vepř.

Akci organizuje Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce za podpory čínského velvyslanectví a společností SÁGL Production. Poprvé se oslavy čínského nového roku uskutečnily v Praze v roce 2015 na Staroměstském náměstí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1