Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Václav Kočka: Pojedu na sjezd ČSSD a Babiše pozvu na Matějskou

Václav Kočka: Pojedu na sjezd ČSSD a Babiše pozvu na Matějskou

Je stále spojený s ČSSD, setkat se chce ale i se šéfem ANO Andrejem Babišem. Václav Kočka starší už dolaďuje poslední detaily dalšího ročníku Matějské pouti a vzpomíná, jak k němu kdysi chodil také Miloš Zeman s dcerou Kateřinou. S ČSSD souvisí ale také tragické vzpomínky, krátce po křtu knihy Jiřího Paroubka v roce 2008 byl v pražské restauraci Monarch zavražděn jeho syn.

Kromě provozování Matějské pouti je Václav Kočka starší dlouholetým členem strany, které aktuálně šéfuje premiér Bohuslav Sobotka. V minulosti se o něm mluvilo ale také v souvislosti s vraždou kmotra Františka Mrázka. O „osobě Kočka“ se totiž údajně zmiňovala Kubiceho zpráva. Tehdejšího ředitele ÚOOZ (Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu) Jana Kubiceho následně označil za lháře někdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD).9. října 2008 přišel Václav Kočka o svého mladšího syna, kterého zastřelil podnikatel Bohumír Ďuričko krátce po křtu knihy Jiřího Paroubka. Pohřbu Václava Kočky mladšího se zúčastnily tisíce lidí, Ďuričko dostal za vraždu 12,5 roku vězení.

Vaše jméno minimálně v minulosti často zaznívalo i v politických kruzích. Navštěvoval jste třeba sjezdy sociální demokracie. Jaké máte vztahy s politiky teď?

Ano, vstoupil jsem do ČSSD a jsem tu místopředseda v okrese. A to z toho důvodu, protože jsem měl vždy sociální cítění a staral jsem se především o rodinu. Tudíž mi byla tato strana nejbližší. Sjezdy sociální demokracie jsem navštívil všechny. Nejvíce jsem se setkával třeba s panem prezidentem Zemanem, a to už od dob, kdy dělal premiéra. To sem tenkrát chodil s malinkou dcerou na Matějskou pouť.Právě sociální demokracii čeká volební sjezd teď v březnu. Chystáte se na něj zajet?

Ano, chystám.

Favoritem podzimních sněmovních voleb je hnutí ANO a jeho šéf Andrej Babiš. Co říkáte na něj a byli jste spolu v minulosti někdy v kontaktu?

O všem rozhodnou voliči. Za nějakých padesát let jsem v politice zažil leccos a vždycky tu byl nějaký favorit. Vždy pak rozhodnou voliči, a hlavně ti, kteří se rozhodnou na poslední chvíli. 

Celý rozhovor si můžete přečíst na Blesk.cz. 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744