Válka s Ruskem by měla hrozivé důsledky, musíme dělat ústupky, říká generál Petr Pavel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka s Ruskem by měla hrozivé důsledky, musíme dělat ústupky, říká generál Petr Pavel

Válka s Ruskem by měla hrozivé důsledky, musíme dělat ústupky, říká generál Petr Pavel

Armádní generál Petr Pavel (56) se propracoval k nejvyšší světové funkci, jaké kdy Čech dosáhl - je předsedou Vojenského výboru NATO. Časopisu Reflex poskytl rozhovor, kde se dotkl řady ožehavých témat, jako je studená válka, vztahy Ruska a NATO, a vyjádřil se ke snahám o vystoupení Česka z Evropské unie a NATO.

Podle Petra Pavla ještě nenastala studená válka, o které politici často hovoří.

„Jistá forma strategického soupeření, až konfrontace, ne ve smyslu vojenském, jen ideovém, ta probíhá. Já bych ten stav ale studenou válkou nenazval, protože má jinou formu,“ řekl v rozhovoru pro časopis Reflex držitel nejvyššího francouzského vyznamení neboli Řádu čestné legie.

„To, že tento stav nenazývám studenou válkou, ale novou formou soupeření, nevylučuje, že s Ruskem musíme mít nějaké vztahy. Nikdo si s Ruskem nepřeje otevřenou ozbrojenou konfrontaci,“ dodává generál.

Rusko označil za velmi asertivní v prosazování své zahraniční politiky a jejích cílů.

„Pokud bychom teoreticky uvažovali o konfliktu se zemí, jako je Rusko, pak důsledky by byly mnohonásobně těžší a dostat se z takového konfliktu mnohem složitější. Takže, cokoliv můžeme udělat, abychom konfliktu předešli, včetně toho, že to může v některých fázích vypadat jako ústupek silnějšímu, pak to udělejme,“ myslí si Pavel.

Rusko je jaderná velmoc

„Rusko je velká země s velkým vojenským potenciálem a mimořádnou schopností, pokud jde o jaderné zbraně. Nemůžeme vytvořit bariéru mezi námi a Ruskem. Jediná cesta, jak se vyhnout konfliktu a eskalaci napětí, je s Ruskem mluvit,“ řekl dále v rozhovoru Pavel.

NA WEBU BLESK.CZ SI MŮŽETE PŘEČÍST, CO SI PETR PAVEL MYSLÍ O CZEXITU A VYSTOUPENÍ ČR Z NATO.

CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V TIŠTĚNÉM REFLEXU. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.