Válka v Sýrii většinu Čechů nezajímá, ukázal průzkum | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka v Sýrii většinu Čechů nezajímá, ukázal průzkum

Válka v Sýrii většinu Čechů nezajímá, ukázal průzkum

Zájem Čechů o válku v Sýrii, která vypukla v roce 2011, se zvýšil, přesto se většina veřejnosti o konflikt dál nezajímá. Vývoj bojů v Sýrii sleduje 35 procent lidí, což je o devět procentních bodů více než loni v září. Vyplynulo to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podle zjištění CVVM většina občanů zároveň stále podporuje zapojení ČR do řešení situace v Sýrii prostřednictvím charitativních sbírek, vyslání lékařů, udržování diplomatického zastoupení v Sýrii nebo účasti českých zástupců na politických jednáních. Finanční pomoci, vyslání vojenských jednotek do Sýrie a přijímání úspěšných žadatelů o azyl ze Sýrie česká veřejnost ale nakloněna není.

Charitativní sbírky pro Sýrii podporuje 64 procent dotázaných, vyslání lékařů do Sýrie 60 procent a udržování diplomatického zastoupení v Sýrii a kontaktů se syrskou vládou 58 procent lidí. Více než polovina souhlasí s tím, aby se Češi podíleli na politických jednáních o řešení syrského konfliktu. Naopak polovina lidí nesouhlasí s finanční pomocí státu a zhruba dvě třetiny ani s vysláním vojenských jednotek do Sýrie a přijímáním syrských žadatelů o azyl. Proti loňskému září přesto u všech možností pomoci přibylo lidí souhlasících se zapojením do řešení situace v Sýrii.

CVVM se rovněž dotazovalo na to, zda lidé vnímají situaci v Sýrii jako hrozbu pro českou, evropskou a světovou bezpečnost. Podle největšího počtu lidí, 74 procent, ohrožuje mír ve světě, naopak nejméně lidí, 50 procent, tvrdí, že má dopad na bezpečnost ČR. O ohrožení evropské bezpečnosti je přesvědčeno 68 procent dotázaných.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.