Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve středních Čechách vypukla epidemie žloutenky. Může se šířit dál, nevylučují hygienici

Ve středních Čechách vypukla epidemie žloutenky. Může se šířit dál, nevylučují hygienici

Hygienici dělají vše pro to, aby se ve Slaném na Kladensku dále nešířila žloutenka typu A. Nemocní jsou izolovaní a základní školy dostaly pokyn, aby nepořádaly hromadné akce. Zároveň by se mělo na školách častěji uklízet a používat dezinfekce. Epidemie většího rozsahu přesto není vyloučena, řekla novinářům ředitelka krajské hygienické stanice Jarmila Rážová.

Žloutenkou ve Slaném onemocnělo už 18 lidí. Většinou pocházejí z komunity obývající bývalý areál pekáren v Pražské ulici, další nemocní s nimi byli v úzkém kontaktu.

„Máme tam epidemii. Krajská hygienická stanice tam činí všechna opatření, aby se nemoc dál nešířila. Samozřejmě může z toho vzniknout epidemie mnohem většího charakteru, nemohu říct, že se to nestane, ale děláme všechna opatření na naší straně, abychom ty lidi izolovali, aby byli léčeni na infekčním oddělení, a došetřujeme kontakty, které s nimi byly ve styku,“ uvedla Rážová.

Hygienici loni ve středních Čechách zaznamenali 26 epidemických výskytů, meziročně o čtyři více. Připadalo na ně 1318 nemocných. Šlo například o salmonelózu nebo takzvaná norovirová onemocnění, při nichž mají lidé průjmy a zvracejí. Region ale nepostihla žádná zásadní epidemie, jako tomu bylo například na jižní Moravě. Ve středních Čechách bylo podle Rážové loni hlášeno 267 případů infekční žloutenky typu A, dále 52 onemocnění klíšťovou encefalitidou nebo 481 případů lymeské boreliózy.

Hygienici loni v regionu zkontrolovali 1930 stravovacích zařízení, 147 dětských letních táborů, 527 koupališť a dohledali 59 nebezpečných výrobků. Za zjištěná pochybení ve všech oblastech uložili 515 sankcí v celkové výši 2 472 800 Kč.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744