Články odjinud

Velký lánský byznys: Zakázky za stovky milionů spadly do kapsy lidem napojeným na Mynáře

Velký lánský byznys: Zakázky za stovky milionů spadly do kapsy lidem napojeným na Mynáře

Zakázky spojené se zámkem v Lánech, tradičním sídlem českých prezidentů, jakoby mířily jen jedním směrem. Za lidmi, kteří jsou napojeni na současného kancléře Vratislava Mynáře. Podle zjištění reportérů Mladé fronty Dnes totiž kamarádům a známým šéfa prezidentské kanceláře spadly do klína kontrakty za 440 milionů korun. Tedy přibližně čtyři pětiny objemu všech zakázek lánského zámku.

Od roku 2013, kdy je prezidentský kancléř Vratislav Mynář ve své funkci, se k zakázkám okolo zámku v Lánech dostávají především lidé na kancléře napojení. Deník Mladá fronta Dnes tvrdí, že tito lidé získali z celkového objemu 530 milionů korun zakázky za 440 milionů.

Jde například o advokátní společnost Jestřáb & Tománek. Ta poslala miliony korun na kampaň Mynářova chlebodárce Zemana, aby pak poskytovala Lánům právní služby. Nebo advokáti z kanceláře Halva & Olejár. Ti dříve kancléři pomáhali se získáním dotace na stavbu penzionu v Osvětimanech, nyní profitují na Lánech. Lidí napojených na byznys okolo sídla českých prezidentů je však více.

Deník navíc upozorňuje, že cena mnohých zakázek je pod klíčovým dvoumilionovým limitem. Ten umožňuje, aby byly zakázky zadávány napřímo. Bez výběrového řízení a bez soutěže. Například zmínění Jestřáb & Tománek údajně poskytli právní služby ohodnocené na 1 999 999 korun. 

Mynář podezření zametá pod koberec. „Rušíte mě, pane kolego,“ reagoval, když jej redaktoři Mladé fronty se zjištěními konfrontovali. „Mám teď nějaké jednání před panem prezidentem,“ dodal. Na další otázky MF Dnes neodpověděl.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud