Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký lánský byznys: Zakázky za stovky milionů spadly do kapsy lidem napojeným na Mynáře

Velký lánský byznys: Zakázky za stovky milionů spadly do kapsy lidem napojeným na Mynáře

Zakázky spojené se zámkem v Lánech, tradičním sídlem českých prezidentů, jakoby mířily jen jedním směrem. Za lidmi, kteří jsou napojeni na současného kancléře Vratislava Mynáře. Podle zjištění reportérů Mladé fronty Dnes totiž kamarádům a známým šéfa prezidentské kanceláře spadly do klína kontrakty za 440 milionů korun. Tedy přibližně čtyři pětiny objemu všech zakázek lánského zámku.

Od roku 2013, kdy je prezidentský kancléř Vratislav Mynář ve své funkci, se k zakázkám okolo zámku v Lánech dostávají především lidé na kancléře napojení. Deník Mladá fronta Dnes tvrdí, že tito lidé získali z celkového objemu 530 milionů korun zakázky za 440 milionů.

Jde například o advokátní společnost Jestřáb & Tománek. Ta poslala miliony korun na kampaň Mynářova chlebodárce Zemana, aby pak poskytovala Lánům právní služby. Nebo advokáti z kanceláře Halva & Olejár. Ti dříve kancléři pomáhali se získáním dotace na stavbu penzionu v Osvětimanech, nyní profitují na Lánech. Lidí napojených na byznys okolo sídla českých prezidentů je však více.

Deník navíc upozorňuje, že cena mnohých zakázek je pod klíčovým dvoumilionovým limitem. Ten umožňuje, aby byly zakázky zadávány napřímo. Bez výběrového řízení a bez soutěže. Například zmínění Jestřáb & Tománek údajně poskytli právní služby ohodnocené na 1 999 999 korun. 

Mynář podezření zametá pod koberec. „Rušíte mě, pane kolego,“ reagoval, když jej redaktoři Mladé fronty se zjištěními konfrontovali. „Mám teď nějaké jednání před panem prezidentem,“ dodal. Na další otázky MF Dnes neodpověděl.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1