Články odjinud

Větší hrozba než extremisté? Vnitro ve zprávě ukázalo, jaké nebezpečí plyne od SPD

Větší hrozba než extremisté? Vnitro ve zprávě ukázalo, jaké nebezpečí plyne od SPD

Zpráva ministerstva vnitra o extremismu vyjde letos s výrazným zpožděním, které pravděpodobně způsobilo to, že se kriticky vyjadřuje ke hnutí SPD Tomia Okamury. Podle serveru Aktuálně.cz se schvalování dokumentu zastavilo u ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara.

Server uvedl, že se měl možnost se zprávou seznámit a SPD je v ní věnována stránka a půl. „Hnutí SPD není z pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem. Vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté a nezřídka k nim zaujímá i podobné názory. V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran,“ píše se ve zprávě.

Dokument pravděpodobně vyjde až po vnitrostranickém referendu, ve kterém se sociální demokracie rozhodne, zda půjde do vlády s hnutím ANO. Když ČSSD odmítne, bude se muset Andrej Babiš pravděpodobně spoléhat na hlasy SPD.

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že se zpráva musí nejprve vyprecizovat a zdržení jejího vydání rozhodně nesouvisí s SPD. Podobně se vyjádřila i mluvčí ministerstva, podle níž musí dokument ještě projít schvalovacím procesem.

Autoři dokumentu upozorňují hlavně na nebezpečí, které představují xenofobně populistické strany, a varují před ovlivňováním strategických bezpečnostních rozhodnutí jako je členství v Evropské unii nebo NATO.

Podle SPD má zveřejnění obsahu dosud nevydané zprávy v médiích za cíl stranu politicky poškodit. Spolupráci části médií a ministerstva podle tiskového prohlášení SPD, které má ČTK k dispozici, ukazuje na „zřetelné totalitní tendence“. „Spolupráce státních orgánů a části médií v politickém boji je typickou metodou práce fašistických a komunistických režimů,“ uvádí SPD.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud