Větší hrozba než extremisté? Vnitro ve zprávě ukázalo, jaké nebezpečí plyne od SPD | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Větší hrozba než extremisté? Vnitro ve zprávě ukázalo, jaké nebezpečí plyne od SPD

Větší hrozba než extremisté? Vnitro ve zprávě ukázalo, jaké nebezpečí plyne od SPD

Zpráva ministerstva vnitra o extremismu vyjde letos s výrazným zpožděním, které pravděpodobně způsobilo to, že se kriticky vyjadřuje ke hnutí SPD Tomia Okamury. Podle serveru Aktuálně.cz se schvalování dokumentu zastavilo u ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara.

Server uvedl, že se měl možnost se zprávou seznámit a SPD je v ní věnována stránka a půl. „Hnutí SPD není z pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem. Vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté a nezřídka k nim zaujímá i podobné názory. V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran,“ píše se ve zprávě.

Dokument pravděpodobně vyjde až po vnitrostranickém referendu, ve kterém se sociální demokracie rozhodne, zda půjde do vlády s hnutím ANO. Když ČSSD odmítne, bude se muset Andrej Babiš pravděpodobně spoléhat na hlasy SPD.

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že se zpráva musí nejprve vyprecizovat a zdržení jejího vydání rozhodně nesouvisí s SPD. Podobně se vyjádřila i mluvčí ministerstva, podle níž musí dokument ještě projít schvalovacím procesem.

Autoři dokumentu upozorňují hlavně na nebezpečí, které představují xenofobně populistické strany, a varují před ovlivňováním strategických bezpečnostních rozhodnutí jako je členství v Evropské unii nebo NATO.

Podle SPD má zveřejnění obsahu dosud nevydané zprávy v médiích za cíl stranu politicky poškodit. Spolupráci části médií a ministerstva podle tiskového prohlášení SPD, které má ČTK k dispozici, ukazuje na „zřetelné totalitní tendence“. „Spolupráce státních orgánů a části médií v politickém boji je typickou metodou práce fašistických a komunistických režimů,“ uvádí SPD.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.