Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Větší hrozba než extremisté? Vnitro ve zprávě ukázalo, jaké nebezpečí plyne od SPD

Větší hrozba než extremisté? Vnitro ve zprávě ukázalo, jaké nebezpečí plyne od SPD

Zpráva ministerstva vnitra o extremismu vyjde letos s výrazným zpožděním, které pravděpodobně způsobilo to, že se kriticky vyjadřuje ke hnutí SPD Tomia Okamury. Podle serveru Aktuálně.cz se schvalování dokumentu zastavilo u ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara.

Server uvedl, že se měl možnost se zprávou seznámit a SPD je v ní věnována stránka a půl. „Hnutí SPD není z pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem. Vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté a nezřídka k nim zaujímá i podobné názory. V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran,“ píše se ve zprávě.

Dokument pravděpodobně vyjde až po vnitrostranickém referendu, ve kterém se sociální demokracie rozhodne, zda půjde do vlády s hnutím ANO. Když ČSSD odmítne, bude se muset Andrej Babiš pravděpodobně spoléhat na hlasy SPD.

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že se zpráva musí nejprve vyprecizovat a zdržení jejího vydání rozhodně nesouvisí s SPD. Podobně se vyjádřila i mluvčí ministerstva, podle níž musí dokument ještě projít schvalovacím procesem.

Autoři dokumentu upozorňují hlavně na nebezpečí, které představují xenofobně populistické strany, a varují před ovlivňováním strategických bezpečnostních rozhodnutí jako je členství v Evropské unii nebo NATO.

Podle SPD má zveřejnění obsahu dosud nevydané zprávy v médiích za cíl stranu politicky poškodit. Spolupráci části médií a ministerstva podle tiskového prohlášení SPD, které má ČTK k dispozici, ukazuje na „zřetelné totalitní tendence“. „Spolupráce státních orgánů a části médií v politickém boji je typickou metodou práce fašistických a komunistických režimů,“ uvádí SPD.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1