Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda přiškrtí peníze neziskovkám. Zprávu o jejich financování přitom stále odkládá

Vláda přiškrtí peníze neziskovkám. Zprávu o jejich financování přitom stále odkládá

Vláda ANO a ČSSD hodlá ušetřit na platbách státu neziskovým organizacím až tři miliardy korun. Škrty mají být plošné – své výdaje na podporu neziskovému sektoru mají omezit všechna ministerstva.

Seškrtat celé tři miliardy, tedy 22 % aktuálních výdajů, však nebude nic snadného. Největší objem dotací poskytnutých NNO ze státního rozpočtu v roce 2016 totiž směřoval do „Sociálních věcí a politiky zaměstnanosti“, „Tělovýchovy“ a „Vzdělávání a školské služby“, často do oblastí, kde stát své aktivity deleguje právě na nevládní organizace.

Kam směřují peníze pro neziskový sektor ze státního rozpočtu

Kam směřují peníze pro neziskový sektor ze státního rozpočtuautor: Rozbor financování nestátních neziskových organizací z veřejných rozpočtů v roce 2016

A ministryně financí Schillerová ujišťuje, že o peníze nemají přijít organizace, které pomáhají handicapovaným lidem, starším či sociálně slabým. Premiér Andrej Babiš zase nechce sahat na dotace pro sportovce. Mnoho oblastí pro velké škrty tak ale nezbývá.

Vzhledem k politické rétorice se dá očekávat, že výdaje se budou omezovat na činnost neziskových organizací, které se zabývají například integrací cizinců, případně takzvané „politické neziskovky“, které často kritizuje prezident Miloš Zeman. Ten neziskové organizace opakovaně označuje za „za pijavice na státním rozpočtu“.

Například přes 200 milionů šlo v roce 2016 neziskovým organizacím do odvětví, kde se angažuje třeba i současný ministr zemědělství Miroslav Toman či firmy ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše – do zemědělství a lesního hospodářství… Dalších 168 milionů v tomto oboru rozdělil v roce 2016 i Státní zemědělský intervenční fond.

Výdaje jednotlivých ministerstev na nevládní neziskové organizace

Výdaje jednotlivých ministerstev na nevládní neziskové organizaceautor: HlídacíPes.org

Ministerstvo financí sice nyní zveřejnilo, že za rok 2017 výdaje na neziskovky čistě ze státního rozpočtu (tedy bez krajů a obcí) vzrostly na 13,6 miliardy, veřejně a detailně ale informace dostupné nejsou.

Kolik a na co platíme, nepovíme

Bývá sice zvykem, že materiál s názvem Rozbor financování nestátních neziskových organizací z veřejných rozpočtů dostává vláda na stůl pravidelně každý rok počátkem ledna.

Jako „nejčerstvější“ jsou nyní veřejně dostupná jen data za rok 2015. Andrej Babiš byl totiž s letošní zprávou podle svých slov nespokojen a zažádal o detailnější rozbor.

I když jej podle tehdejší vládní mluvčí Barbory Peterové dostal již 15. března, kabinet se financováním neziskovek dále nezabýval.

Vláda měla zprávu projednat opět v dubnu, bod byl odložen a ministři se k němu již znovu nevrátili. Analýza proto zůstává oficiálně neveřejná. Na dotazy, zda a kdy se zprávou hodlá vláda zabývat tiskový odbor Úřadu vlády nereagoval.

„Pan premiér možná hledá něco, co by šlo použít jako klacek. Nějaké zelené nebo advokační neziskovky, které by pobíraly nějaké větší peníze. Možná je nervózní z toho, že tam nic takové není. Zve si k tomu na jednání úředníky z rady vlády pro nevládní neziskové organizace,“ komentoval přístup vlády Andreje Babiše už dříve pro HlídacíPes.org pod podmínkou anonymity muž obeznámený s děním na Radě vlády pro nestátní neziskové organizace.

HlídacíPes.org však již letos na jaře rozbor financování neziskových organizací získal a částečně zveřejnil. Nabízí jej nyní ke stažení zde: rozbor-přílohy + rozbor-text.

Je to zajímavé čtení. Potvrzuje se, že největší objem dotací ze státního rozpočtu tradičně získala tradičně Fotbalová asociace České republiky – 375,9 mil. Kč. Další desítky milionů inkasovali (nejen) fotbalisté také z dotací od krajů a obcí.

Nejvyšší příjemci dotací mezi neziskovými organizacemi (rok 2016) 

Nejvyšší příjemci dotací mezi neziskovými organizacemi (rok 2016) autor: HlídacíPes.org

Na podporu sportu a tělovýchovy šlo jen ze státního rozpočtu 28,5 % přidělených dotací. Na „sociální věci a politiku zaměstnanosti“ 37 % všech peněz ze státního rozpočtu.

Zdaleka ne všechny registrované neziskové organizace zároveň čerpají dotace z veřejných rozpočtů:

K 1. lednu 2016 bylo v Česku registrováno:

  • 85 308 spolků a 25 085 pobočných spolků X dotace ale získalo jen 4 707 spolků a 1 015 pobočných spolků
  • 2 672 obecně prospěšných společností X dotace ze státního rozpočtu dostalo jen 634 z nich
  • 397 ústavů, 517 nadací a 1 558 nadačních fondů X dotaci dostalo 182 ústavů a 45 nadačních subjektů
  • 252 školských právnických osob zřízených NNO, 938 zájmových sdružení právnických osob a 4 127 církevních právnických osob X dotaci získalo 175 účelovým zařízením církví, 48 zájmových sdružení právnických osob a 135 školských právnických osob

Kdo srovná data

Rozbor financování neziskovek v posledních letech zpracovávalo Centrum pro výzkum neziskového sektoru při brněnské Masarykově univerzitě.

To na dotaz HlídacíPes.org odpovědělo, že pro letošní rok (tedy zpracování dat za kompletní rok 2017) rozbor nezpracovává a že žádná veřejná zakázka na její zpracování ani vypsána nebyla.

Jak a podle čeho tedy bude vláda sledovat a porovnávat do budoucna výši výdajů na nevládní a neziskové organizace není jasné.

Nápad na škrtání podpory neziskovým organizacím se líbí například i komunistům. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by mohl být objem peněz klidně poloviční. O „přílišném rozbujení“ neziskovek mluví i Okamurova SPD a někteří politici ODS.

Například Centrum Paraple, které pomáhá handicapovaným lidem, letos získalo od státu osm milionů korun, jež jsou pro jejich činnost nezbytné. I když podobnou činnost neziskových organizací politici navenek nezpochybňují, plošná kritika dopadá i na tyto organizace.

„Jak se politici vyjadřují o neziskovém sektoru, nepomáhá ani nám. Vnímáme, že musíme u veřejnosti obhajovat to, že pomáháme druhým. A to mi přijde hrozné,“ řekl pro Českou televizi ředitel Centra Paraple David Lukeš.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org. Zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1