Vladimír Špidla pro INFO.CZ: Češi v zahraničí by měli dostávat mzdu jako jejich zahraniční kolegové | info.cz

Články odjinud

Vladimír Špidla pro INFO.CZ: Češi v zahraničí by měli dostávat mzdu jako jejich zahraniční kolegové

Češi, které zaměstnavatelé vyšlou na nějakou dobu za prací do jiného státu EU, by měli dostávat stejné peníze jako jejich zahraniční kolegové plnící stejné úkoly. V rozhovoru pro INFO.CZ to uvedl Vladimír Špidla (ČSSD), šéfporadce premiéra Sobotky, bývalý předseda vlády a taky někdejší evropský komisař pro sociální otázky. Podpořil tak návrh, se kterým v loňském roce přišla Evropská komise a o kterém se teď vedou široké diskuze. Přitom česká vláda s touto směrnicí nesouhlasí, stejně jako řada politiků a byznysmenů. 

„Zastávám názor, že koncepce stejná mzda za stejnou práci na stejném místě je v zásadě správná. Je to základní a obecný princip sociální demokracie,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ bývalý český premiér a evropský komisař Vladimír Špidla. Dal tak za pravdu Bruselu, který se rozhodl zpřísnit pravidla pro vysílání pracovníků přes hranice. Zároveň se tím vymezil vůči dlouhodobým postojům vlády Bohuslava Sobotky, kterému dělá šéfporadce.

Návrh směrnice, se kterým Evropská komise loni přišla, si vysloužil kritiku zejména nových členských států EU včetně České republiky. V Česku se proti němu kromě vlády a zástupců byznysu postavil i parlament. Kritici argumentovali tím, že návrh jde na ruku západoevropským státům, je diskriminační a v konečném důsledku se může podepsat na konkurenceschopnosti firem z ekonomicky slabších zemí. Podle některých může dokonce skončit propouštěním.

Velký problém totiž představují přetrvávající hluboké rozdíly v ekonomickém vývoji jednotlivých zemí a ve mzdách, které s tím souvisí a které prakticky kopírují hranici mezi starými a novými státy EU. Podle evropského statistického úřadu Eurostat průměrná hodinová mzda v Belgii dosahuje 39 eur, zatímco v Bulharsku 3,80 eur nebo 8,40 eur v Polsku.

Špidla tvrdí, že rozdíly ve mzdách mezi starou a novou Evropou stály i za odchodem Velké Británie z EU. „Kdyby došlo ke mzdové konvergenci, tak dnes nejsou v Británii dva miliony Poláků,“ uvedl. Zmiňovaná směrnice podle něj přispěje k tomu, že se rozdíl v platech podaří alespoň trochu vyrovnat. „Chci, aby tady byly platy srovnatelné s našimi západními sousedy. Pokud to bude aspoň u řidičů a dalších vysílaných pracovníků, tak se proti tomu nemůžu ohrazovat. Pokud děláte kabotáž, tak je těžko vysvětlitelné, proč váš řidič ve stejném Volvu, které používá i zahraniční řidič, má jen třetinový plat? To přece není rovná soutěž.“

Lidi jsou za prací do zahraničí nejčastěji vysíláni ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a také v odvětvích služeb, jako je vzdělávání, zdravotnictví a sociální práce, či v případě služeb pro podniky (administrativa, odborné a finanční služby).

V období 2010-2014 se počet vyslaných pracovníků zvýšil o téměř 45 %. Podle informací Evropské komise bylo v roce 2014 do jiného členského státu vysláno přibližně 1,9 milionu evropských pracovníků.

Velký rozhovor s Vladimírem Špidlou vyjde na serveru INFO.CZ zítra ráno. Hovoří v něm také o situaci v sociální demokracii, návrhu daňové progrese nebo obsazení místa ministra průmyslu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud