Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Vlk se nažral a koza zůstala celá." Šlachta a Ištvan se opřeli do zprávy k reformě policie

„Vlk se nažral a koza zůstala celá." Šlachta a Ištvan se opřeli do zprávy k reformě policie

Bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlechta označil závěry sněmovní vyetřovací komise jako nedostatečné. Zpráva se podle něj reorganizací policejních útvarů zabývá jen okrajově. Kvůli dokumentu se přou i špičky koalice. Premiér Bohuslav Sobotka označil kampaň, kterou proti reformě loni vedl Andrej Babiš, jako nepravdivou a založenou na pomluvách. Ministr financí mu opáčil tím, že činnost komise byla výsměch a že hnutí ANO její závěry neuznává.  

„To, co komise vytvořila, je zjištění nedostatečné," uvedl Šlachta. Podle něj zjištění komise zastírají pravý důvod, proč komise vznikla. „Mělo se mluvit o reorganizaci a o té je tam minimum, že byla rychlá, ukvapená," řekl Šlachta.

Zopakoval, že podle něj byla reorganizace spuštěna kvůli tzv. kauze Beretta, která se týká vynášení informací z policejního vyšetřování za úplatky. V kauze figurují pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma či policista Igor Gáborík.

Podle Šlachty jsou v závěrech komise polopravdy, protože poslanci uvěřili "druhé straně", kam zařadil vedení policie, které reformu spustilo. "Jsem z toho smutný, ty závěry jsou naprosto zdrcující a přijde mi to, jako by si někdo chtěl vyřídit účty s olomouckým vrchním státním zastupitelstvím," řekl Šlachta.

Podobně mluví i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který zprávu označil ve vysílání Českého rozhlasu - Radiožurnálu za „sterilní". Chybí v ní podle něj zásadní informace o výpovědích svědků a důkazech. Každý si prý závěry komise může vykládat, jak chce.

Slovní bitva ve Sněmovně

Podle premiéra Sobotky jsou závěry komise jasné. „Tvrzení o ‚brutálním úniku informací‘ ze strany policejního prezidenta se nepotvrdila. Nebyly prokázány spekulace, že policejní reorganizace byla údajně realizovaná pod politickým tlakem a na základě politického zadání za účelem odstranění Roberta Šlachty z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu,“ napsal Sobotka.

Jiný názor má ale hnutí ANO. „České Palermo vyhrálo,“ uvedl Andrej Babiš s tím, že myslí strany, které podle něj od revoluce mají podle Babiše nejvíce skandálů – zmínil ČSSD, ODS a „pana Kalouska“. Absurdní podle něj je, že v čele komise byl Pavel Blažek z ODS, někdejší ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase.

Blažka se zastal předseda ODS Petr Fiala. Upozornil na to, že byl zvolen do Sněmovny, má stejně hodnotný mandát jako Babiš a do čela komise byl zvolen vůlí Sněmovny. „Co kdo dělal v minulosti, s tím nemá co dělat," uvedl Fiala.

„Já bych opravdu prosil, aby pan ministr mírnil svá slova v té věci, aby se za ty výroky omluvil," uvedl Jan Hamáček (ČSSD). Babiš jeho výzvu nevyslyšel. „Já se nemám komu omlouvat," reagoval. Předseda vládního hnutí zopakoval, že vyšetřovací komisi považuje za „šaškárnu".

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744