Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vozíčkáři mají v Jančurových vlacích smůlu. Ochrnutý Tomáš testoval české dopravce a výsledek překvapil

1080p720p360p

Cestování vlakem se pro handicapované v posledních letech zlepšuje, stále jsou ale někde problémem i základní služby. Blesk.cz se rozhodl očima vozíčkáře srovnat, co je trápí u jednotlivých přepravců. Koho vozíčkář Tomáš zvolil jako nejlepšího dopravce? RegioJet, České dráhy nebo Leo Express?

Z pražského hlavního nádraží jezdí každý rok vlaky hned několik tisíc vozíčkářů, kteří se však na svých cestách potkávají s mnoha problémy. Například RegioJet ani po kritice v minulých letech nevyřešil problémy se šířkou vozíků. „S RegioJetem se rozhodně nedá jezdit, se svým elektrickým vozíkem bych se tam ani nevešel a na záchod si tam už člověk kvůli šířce vůbec nedojde,“ popisuje redaktorovi Tomáš Helísek (32).

Obecně se žlutým vlakům přeprava handicapovaných nevyplatí i kvůli Českým drahám, které si účtují vysoké poplatky. Ty pak přepravce platí ze svého. „Společnost RegioJet má uzavřenou s Českými drahami smlouvu o pronájmu mobilních nástupních plošin pro nástup osob se sníženou schopností pohybu. Zde si České dráhy účtují RegioJetu za jedno takové využití nástupní plošiny částku až tři tisíce korun,“ popisuje mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Omezení se přitom týká většiny vozíků, které musí splňovat hned několik podmínek. Přesáhnout nesmí v žádném případě 60 centimetrů a zároveň hmotnost 300 kilogramů člověka i s vozíkem dohromady. Drtivá většina elektrických vozíků tu neprojde, často se to ale týká i mechanických.

Komplikované služby

Českým drahám je na druhou stranu vyčítáno, že mají komplikovaný systém rezervací a pohyb po vlaku není vždy komfortní. „U Českých drah se musím dívat hodně dopředu, jestli vypravují vlak pro handicapované a registrace musí být také dlouho dopředu. Záleží také, jaký vagon zrovna přijede, některé jsou méně komfortní pro pohyb než jiné,“ vysvětluje dále vozíčkář Tomáš.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského je ale velká snaha o zlepšení služeb. „V poslední době evidujeme prudký nárůst počtu osob na vozíku, které cestují vlakem. V současnosti evidujeme kolem 7000 objednaných přeprav ročně a odhadujeme, že s neobjednanými půjde o hodně přes 10 000 cestujících na vozíku za rok, služby postupně rozšiřujeme každý rok,“ vysvětluje.

MHD, taxi nebo autem: Jak se dostanete na letiště Václava Havla a za kolik? Chystáte se letecky z Prahy na letní dovolenou do zahraničí? Podívejte se, jaká cesta na letiště pro vás bude nejpohodlnější a jaká vás vyjde nejlevněji.

Vítězem Leo Express

Třetí vlakový dopravce – Leo Express – má podle všeho cestování ze všech přepravců nejlépe vyřešené. „Většinou si vybírám na cestě do Ostravy Leo Express, stejně jako moji kamarádi. Není s nimi problém cokoli zařídit, všechny toalety mají bezbariérové a nástup je rychlý a bezproblémový, u Českých drah a RegioJetu je vždy více starostí,“ dodává Tomáš.

Podle mluvčího Leo Expressu Emila Sedlaříka mají vozíčkáři zájem o jejich služby stále více. „V roce 2017 jsme přepravili celkem dva tisíce handicapovaných na vozíku a během letošního roku to bylo již 450 lidí. Jejich počet se neustále zvyšuje,“ uzavírá.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1