Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výdaje na migranty se zdvojnásobily. Stát dal loni neziskovkám skoro 45 milionů na pomoc cizincům

Výdaje na migranty se zdvojnásobily. Stát dal loni  neziskovkám skoro 45 milionů na pomoc cizincům

Na pomoc imigrantům loni dostaly nevládní organizace ze státního rozpočtu celkem zhruba 44,5 milionu korun. Částka se meziročně přibližně zdvojnásobila, podobně tomu bylo mezi léty 2014 a 2015. Vyplývá to z odpovědi premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na písemnou interpelaci předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který se ptal také na účelnost vynakládání peněz. Obává se toho, aby, jak napsal, neskončily u podvodníků.

 

„Stát, potažmo vláda, respektive ministerstva, která rozdělují finanční prostředky mezi tyto organizace, musí být garantem efektivního vynakládání veřejných financí a musí udělat pořádek v takzvané černé díře nestátních neziskových organizací,“ uvedl předseda KSČM.

 

Ohledně migrace a humanitární pomoci spolupracuje ministerstvo vnitra s nevládními neziskovými organizacemi například v záležitostech integrace cizinců, zajišťování služeb v azylových a zajišťovacích zařízeních a asistence při přesídlování krajanů, sdělil premiér. Nástrojů pro kontrolu využívání peněz, které dostávají neziskové organizace, má stát podle Sobotkova názoru dostatek.

Loni stát dal podle premiérovy odpovědi například 19,5 milionu korun na integraci cizinců z jiných zemí než z EU, kteří v Česku žijí legálně. Částka meziročně vzrostla o sedm milionů. Zhruba 14 milionů putovalo zcela nově na individuální integraci lidí, kteří v Česku získali azyl.

 

Například u Organizace pro pomoc uprchlíkům tvoří státní dotace menšinu příjmů. Předloni podle výroční zprávy vykázala organizace příjmy 18,7 milionu korun, z nichž od státu byly tři miliony. Zhruba 9,8 milionu získala organizace ze zahraničních zdrojů, dalčích 2,9 milionu od krajů, obcí a nadací a přibližně 2,6 milionu korun z darů.

Filip soudí, že existují organizace prospěšné i "naprosto neužitečné". Některé podle něho dokážou využít pro získání peněz také vlivu na mediální scéně. "Myslím tím i určitý způsob nátlaku, v nejhorším případě vydírání," napsal šéf komunistů.

 

Ministerstva podle Sobotky spolupracují s neziskovými organizacemi na základě smluv uzavřených v rámci veřejných zakázek nebo prostřednictvím dotačních titulů. V obou případech mají úřady dostatek možností stanovit taková pravidla, aby byly peníze vynakládány účelně a naplnily daný cíl, napsal. Organizace navíc musí své aktivity vyúčtovat. Vedle vnitřních prověrek jsou možné i kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu nebo finančních úřadů, dodal Sobotka. Filip nebyl s premiérovou odpovědí spokojený, interpelaci budou poslanci probírat na plénu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744