Vysoký manažer JCDecaux a kandidát Pirátů je před soudem. Čelí vážnému obvinění z korupce | info.cz

Články odjinud

Vysoký manažer JCDecaux a kandidát Pirátů je před soudem. Čelí vážnému obvinění z korupce

Vysoký manažer JCDecaux a kandidát Pirátů je před soudem. Čelí vážnému obvinění z korupce
 

Od minulého týdne stojí před obvodním soudem pro Prahu 1 společnost JCDecaux, městský mobiliář a její technický ředitel Tomáš Tenzer. Firma i její manažer jsou obžalováni z korupce.

JCDecaux podle obžaloby vyplácelo statisícové částky tehdejšímu zástupci starosty městské části Praha 1 Michalu Valentovi a na druhé straně tentýž Valenta se dopředu domlouval s technickým ředitelem JCDecaux, Tomášem Tenzerem, jaké parametry má mít výběrové řízení na pronájem reklamních ploch tak, aby je zmíněná francouzská společnost vyhrála. 

JCDecaux se vyhrát nepodařilo, celé výběrové řízení bylo pak ale vypsáno znovu a firma tentokrát zvítězila.

Hlavním důkazem mají být odposlechy mezi Tenzerem a Valentou. Ten měl podle státního zastupitele za zvýhodnění společnosti obdržet 200 tisíc korun, zamaskovaných jako odměnu za konzultační činnosti.

Osoba druhého obžalovaného, Tomáše Tenzera, je zajímavá i z dalšího pohledu. V loňských komunálních volbách kandidoval za Pirátskou stranu ve Vinoři, což uvádí i internetová stránka sdružení Vinoř – místo pro život. Sám je přitom zaznamenán i v rejstříku schůzek s lobbisty, který si Piráti vedou a je veřejně přístupný.

Ze zápisu mimo jiné vyplývá, že manažer JCDecaux se v minulosti sešel s pražským zastupitelem za Pirátskou stranu (zvolen byl již v roce 2014) Adamem Zábranským, který se podle internetových stránek strany věnuje především „odhalování kauz a prosazování transparentnosti“. Zástupci Pirátů se s Tenzerem potkali opakovaně a řešili smlouvu JCDecaux s Prahou. Kandidátem Pirátské strany se manažer stal až po těchto schůzkách.

Tenzer i Valenta vinu v aktuálně projednávané kauze odmítají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud