Za podporu vlády referendum o EU a NATO. Kývne Babiš komunistům a Okamurovi? | info.cz

Články odjinud

Za podporu vlády referendum o EU a NATO. Kývne Babiš komunistům a Okamurovi?

Hnutí ANO dnes bude jednat s komunisty o podpoře druhé vlády premiéra v demisi a předsedy hnutí Andreje Babiše. Vyjednávací týmy obou stran budou diskutovat o obecném referendu. To prosazuje kromě KSČM i SPD, s jejímiž zástupci bude ANO jednat ve středu. Jednání ukážou, zda by mohli obyvatelé Česka hlasovat v referendu i o vystoupení z Evropské unie nebo Severoatlantické aliance (NATO).

Komunisté budou zřejmě s ANO mluvit například o nutném počtu podpisů na petici pro vyvolání referenda nebo o okruhu otázek, které by všelidové hlasování mohlo řešit. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa stejně jako podle SPD by referendum mělo dát lidem právo ptát se na otázky vnitropolitické i zahraničněpolitické. Babiš ale odmítá, aby připravovaný zákon o obecném referendu umožnil hlasovat o zahraniční politice státu.

Ve středu bude ANO jednat s SPD. Podle předsedy SPD Tomia Okamury je možný kompromis ohledně některých parametrů obecného referenda, ale trvá na tom, že by mělo umožnit hlasování o případném vystoupení z EU.

Ve čtvrtek se Babiš sejde v Lánech na večeři s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident má tento týden dovolenou, kterou tráví na lánském zámku. Zeman Babiše pověřil jednáním o sestavení nové vlády, požaduje tentokrát, aby měl premiér zaručenou většinu ve Sněmovně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud