Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálek chce hlavu šéfa finanční správy Janečka. Přisazují si i další strany

Zaorálek chce hlavu šéfa finanční správy Janečka. Přisazují si i další strany

K požadavku volebního lídra ČSSD a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka, který měl pomocí zajišťovacích příkazů likvidovat firmy nevyhovující holdingu Agrofert, se přidaly nejen opoziční strany, ale i vládní lidovci. 

O nutnosti vyvození personálních důsledků je přesvědčený předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Jestli to bude náměstek ministra, ředitel nebo nějaký úředník na finanční zprávě, tak určitě to být musí. Protože tohle už je podle mě za rámcem právního státu a tvrdost přístupu ze zákona musí mít svojí míru,” řekl Bělobrádek pro deník E15.

Podobně na Zaorálkova slova reagoval také šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Na rozpočtovém výboru jsme něco takového panu ministrovi Pilnému říkali opakovaně. On to opakovaně odmítal. Ministr Zaorálek měl jako člen vlády příležitost to udělat mnohem dřív. Za chování pana Janečka nese spoluodpovědnost jako člen vlády on, protože šéfa finanční správy jmenuje vláda,” řekl Kalousek s tím, že už před půl rokem bylo pozdě.

V podobném smyslu se k záležitosti vyjádřil také předseda poslaneckého klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura. „Byla to vláda, jejíž je Zaorálek členem, která využívání tohoto nástroje výrazně rozšířila,“ uvedl Stanjura pro ČTK. Dodal, že Schillerovou i Janečka, po jejichž odvolání Zaorálek volá, do funkcí jmenoval také současný kabinet.

Odvolat Janečka chtějí i komunisté, kteří podle svého předsedy Vojtěcha Filipa věc navrhovali už začátkem září. „Tehdy byla tisková konference, kde jsme na to upozornili a řekli jsme, že na tom trváme. Ivan Pilný ho ale neodvolal. Já ten postup ministra nechápu,” uvedl šéf KSČM pro E15.

Více si přečtěte na webu E15.cz. 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744