Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman bude kandidovat. „Významné obohacení,“ vítá start ostrého boje o Hrad premiér Sobotka

Zeman bude kandidovat. „Významné obohacení,“ vítá start ostrého boje o Hrad premiér Sobotka

Prezident Miloš Zeman večer svým příznivcům na Hradě oznámil, co se obecně očekávalo: že bude znovu kandidovat na prezidenta. Politiky tím nepřekvapil. Jeho slova přesto efekt mají – Zeman je považovaný za jednoho z největších favoritů a jeho slova dělají do velké míry jasno v tom, kdo má jaké šance a kdo proti komu bude stát.

Pozornost se teď paradoxně upírá i na premiéra. Bohuslav Sobotka bude už za pár hodin (v pátek 10. 3.)usilovat o znovuzvolení do čela strany na sjezdu ČSSD. I když slovo „usilovat“ je v tomto případě nutné brát s velkou rezervou – šéf vlády má podporu prakticky jistou a tím spíš se čeká, jak vyřeší odvěký rébus, jaký postoj k Zemanovi zaujmout.

„Předpokládal jsem, že se takovým způsobem rozhodne. Je to významné obohacení nabídky, kterou voliči budou mít k dispozici. (...) I pro sociální demokracii to znamená obohacení nabídky,“ komentoval Sobotka Zemanovo rozhodnutí z Bruselu, kde byl tou dobou na summitu EU.

Přiživil tak úvahy o tom, že sociální demokracie nepostaví vlastního kandidáta a naopak – což je podle informací INFO.CZ momentálně na stole – otevřeně Zemana podpoří.

Vzájemná symbióza bude jistě lákavá. Blížící se volby budou dominantním tématem a Zemanovi by nijak nepomohlo, kdyby ČSSD stavěla vlastního kandidáta proti němu. Sobotka zase bude potřebovat vše, co mu na podzim dá alespoň trochu šanci konkurovat favorizovanému hnutí ANO Andreje Babiše. A dobré vztahy se Zemanem výměnou za jeho podporu můžou takto působit. Respektive neuškodí, na rozdíl od těch špatných.

„Zeman se nebude moct vymezovat tolik proti vládě – což je jedním z velkých zdrojů jeho podpory,“ připomíná další z východisek sociolog Daniel Prokop.

Zeman nepřekvapil, jeho slova ale čistí „bitevní pole“

Politici se Zemanovou kandidaturou obecně počítali. Pro některé z osobností, které opatrně pomýšlely na boj o Hrad, naopak může znamenat konec nadějí.

„Kandidatura pana prezidenta není překvapení, samozřejmě jsem to čekal, že půjde znovu do voleb,“ uvedl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Zemana podle něj úřad baví a užívá si ho. „Objíždí každý rok regiony i několikrát po sobě a dokáže dostat lidi na náměstí. Šance má velké, považuju ho za favorita voleb,“ dodal Babiš.

„Zeman bude jistě favoritem prvního kola. Pro druhé to ale nutně neplatí,“ tvrdí sociolog Prokop. „V našem zářijovém výzkumu Zemana ve fiktivním duelu pro druhé kolo mírně porážel Michal Horáček. Stejně jako Jan Švejnar. Další kandidáti se Zemanem těsně prohrávali,“ říká Prokop a jmenuje Martina Stropnického a Jiřího Pospíšila.

Europoslanec Pospíšil (za TOP 09) na twitteru napsal, že bylo jasné, že Zeman a jeho okolí nebudou chtít Pražský hrad opustit. „Souboj o směrování země pokračuje. Spojme síly. Nikdo není neporazitelný!“ uvedl.

Podle kandidáta na prezidenta Michala Horáčka s oznámením prezidenta Miloše Zemana o kandidatuře přišel čas vystavit mu účet „Za všechny ty virózy, urážky a lži, kterými poškozoval všechny občany včetně svých někdejších voličů. V této volbě se proti němu a všemu, co představuje, postavím s hlubokou vírou, že máme na víc,“ uvedl v reakci Horáček, který je dosud považovaný za jediného vážnějšího protikandidáta.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744