Zeman bude od dubna opět křižovat české kraje. Řekl, jak naloží s hejtmany, kteří mu to nechtějí platit | info.cz

Články odjinud

Zeman bude od dubna opět křižovat české kraje. Řekl, jak naloží s hejtmany, kteří mu to nechtějí platit

Prezident Miloš Zeman bude i ve druhém prezidentském období vyjíždět do krajů. S cestami začne na konci dubna, nejprve navštíví ty kraje, kde získal v prezidentské volbě nejvíce hlasů. Zeman to řekl v rozhovoru s Mladou frontou Dnes (MfD). V prvním volebním období navštívil každý z krajů, s výjimkou Prahy, čtyřikrát až pětkrát. Ke konci období se vedl spor o hrazení nákladů cest i o to, zda by měl krajské cesty vykazovat jako volební kampaň. Prezident to vždy odmítal.

"Výjezdy do krajů by měly začít někdy na konci dubna. Budou se řídit v sestupném pořadí procentem hlasů, které jsem v tomto kraji v prezidentské volbě získal. Zadruhé v každém kraji navštívím podle stejného kritéria tři města a jednu obec," řekl prezident. Největší podíl hlasů Zeman v prezidentské volbě získal v Moravskoslezském kraji.

Zeman se chce podle listu vymezit proti hejtmanům, kteří se veřejně ozvali s tím, že jejich úřady za jeho návštěvu kraje nehodlají platit stovky tisíc korun. "Každá několikadenní návštěva regionu totiž vyšla v průměru na 370.000 Kč, v některých případech dosahovala až na částku okolo tři čtvrtě milionu korun," uvedl deník.

Mezi hejtmany, kteří peníze za Zemanovy návštěvy vydávat nehodlají, patří podle MfD například královéhradecký Jiří Štěpán z ČSSD, liberecký Martin Půta z hnutí STAN či lidovecký hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Ten Zemanovu návštěvu odmítl z rozpočtu kraje platit už loni, prezident pak cestu zrušil.

"Kde si hejtmani nepřejí, abych byl jejich hostem, jednoduše navštívím jen ta tři města a jednu obec a nic víc. To znamená, že odpadne setkání s krajským zastupitelstvem, s podnikateli, s osobnostmi kraje či s příspěvkovými organizacemi," řekl Zeman. A samozřejmě, že ta tři města a jednu obec pokryje rozpočet prezidentské kanceláře, dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud