„Zeman by měl Kuciakovi posmrtně udělit vyznamenání.“ V Brně podpořili svobodnou žurnalistiku | info.cz

Články odjinud

„Zeman by měl Kuciakovi posmrtně udělit vyznamenání.“ V Brně podpořili svobodnou žurnalistiku

V Brně se dnes na podporu svobodné žurnalistiky shromáždilo asi 200 lidí. Na Zelný trh přišli studenti, aktivní novináři, mediální vědci, ale i lidé jiných povolání. Vyjádřili tak prý sounáležitost s novinářskou profesí, mnohými ostouzenou, podle účastníků demonstrace však velmi potřebnou.

Pořadatelé chtěli svoláním akce dát najevo to, že si práce novinářů váží. "Ceníme si jejich odvahy a nasazení," řekl za organizátory Jan Gerych. "Jsme ve válce a oni jsou v první linii," uvedl na adresu novinářů jeden z řečníků, podnikatel Petr Pouchlý.

"Novinář jako takový je ve své podstatě vždycky ohrožený druh," řekl spisovatel Pavel Švanda.

Vícero řečníků kriticky zmiňovalo výroky některých politiků, kteří vůči novinářům vyjadřují despekt. Připomněli například poznámky prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu se loni před ruským prezidentem Vladimirem Putinem pozastavila nad počtem novinářů v místnosti a zazněla věta, že v sále je mnoho žurnalistů a bylo by prý dobré je "likvidovat".

Jedním z podnětů ke svolání dnešního shromáždění se stala vražda slovenského investigativního reportéra Jána Kuciaka, který pracoval pro online zpravodajský portál Aktuality.sk, a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Podle dalšího z dnešních řečníků, psychologa Hynka Cíglera, by prezident Miloš Zeman měl udělit oběma posmrtně některé české státní vyznamenání.

Na Slovensku vražda Kuciaka s Kušnírovou vyvolala politickou krizi. Kritice čelí premiér Robert Fico, stejně jako ministr vnitra a policejní prezident. Student žurnalistiky Dávid Pásztor dnes na brněnském shromáždění vyzval Slováky žijící v Brně, aby se zúčastnili v Bratislavě dalších protestních akcí.

"Bude to velká věc. Může se zopakovat rok 1989," řekl Pásztor.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud