Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zeman by měl Kuciakovi posmrtně udělit vyznamenání.“ V Brně podpořili svobodnou žurnalistiku

„Zeman by měl Kuciakovi posmrtně udělit vyznamenání.“ V Brně podpořili svobodnou žurnalistiku

V Brně se dnes na podporu svobodné žurnalistiky shromáždilo asi 200 lidí. Na Zelný trh přišli studenti, aktivní novináři, mediální vědci, ale i lidé jiných povolání. Vyjádřili tak prý sounáležitost s novinářskou profesí, mnohými ostouzenou, podle účastníků demonstrace však velmi potřebnou.

Pořadatelé chtěli svoláním akce dát najevo to, že si práce novinářů váží. "Ceníme si jejich odvahy a nasazení," řekl za organizátory Jan Gerych. "Jsme ve válce a oni jsou v první linii," uvedl na adresu novinářů jeden z řečníků, podnikatel Petr Pouchlý.

"Novinář jako takový je ve své podstatě vždycky ohrožený druh," řekl spisovatel Pavel Švanda.

Vícero řečníků kriticky zmiňovalo výroky některých politiků, kteří vůči novinářům vyjadřují despekt. Připomněli například poznámky prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu se loni před ruským prezidentem Vladimirem Putinem pozastavila nad počtem novinářů v místnosti a zazněla věta, že v sále je mnoho žurnalistů a bylo by prý dobré je "likvidovat".

Jedním z podnětů ke svolání dnešního shromáždění se stala vražda slovenského investigativního reportéra Jána Kuciaka, který pracoval pro online zpravodajský portál Aktuality.sk, a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Podle dalšího z dnešních řečníků, psychologa Hynka Cíglera, by prezident Miloš Zeman měl udělit oběma posmrtně některé české státní vyznamenání.

Na Slovensku vražda Kuciaka s Kušnírovou vyvolala politickou krizi. Kritice čelí premiér Robert Fico, stejně jako ministr vnitra a policejní prezident. Student žurnalistiky Dávid Pásztor dnes na brněnském shromáždění vyzval Slováky žijící v Brně, aby se zúčastnili v Bratislavě dalších protestních akcí.

"Bude to velká věc. Může se zopakovat rok 1989," řekl Pásztor.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1