Zeman i letos navštívil Zemi živitelku. Vítaly ho červené trenýrky a Modlitba pro Martu | info.cz

Články odjinud

Zeman i letos navštívil Zemi živitelku. Vítaly ho červené trenýrky a Modlitba pro Martu

V Českých Budějovicích začal agrosalon Země živitelka. Prezident republiky Miloš Zeman při slavnostním zahájení znovu podpořil výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) přislíbil pomoc zemědělcům postiženým letošním suchem, konkrétní opatření však neuvedl. Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek uvedl, že i přes sucho není situace s úrodou obilovin katastrofální.

„Pokud jde o sucho, chtěl bych jenom připomenout, že jsou kroky malé a kroky velké. Takovým maličkým krokem, který byl v mé kompetenci, bylo, že jsme v lánském parku obnovili zanedbaný rybník, který měl propustné dno,“ řekl Zeman, který podobné kroky doporučil každému, kdo má možnost.

„A velký krok může být koridor spojující Dunaj s Odrou,“ dodal. Připomněl, že bývalý ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) uvedl, že tento koridor by mohl přinést vodu na jižní Moravu. „Doufám, že bude mít Mirek Toman stejný názor,“ uzavřel prezident.

Zeman dnes také řekl, že někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi udělí 28. října nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva. Ocenění Švehly slíbil Zeman již na konci července. Dnes upřesnil, že tehdejší šéf agrární strany obdrží in memoriam nejvyšší české vyznamenání první, tedy nejvyšší třídy.

Zeman řekl, že by si velmi přál, aby si lidé vážili politiků, kteří ve své době dokázali podporovat zemědělce i v politické rovině. „Ne jenom jako producenty potravin, ale také jako tvůrce krajiny,“ poznamenal. Dodal, že proto se rozhodl Švehlovi udělit Řád bílého lva první třídy.

Ještě před zahájením Země živitelky v Českých Budějovicích pouštělo několik žen na českobudějovickém výstavišti z megafonu skladbu Modlitba pro Martu, po příchodu prezidenta Miloše Zemana na pódium skandovaly „Hanba“, hudbu však vypnuly. V rukou měla jedna z nich transparent s protibabišovským a protizemanovským nápisem. Prezident veřejně nevystoupil na akcích k 50. výročí okupace ruskými vojsky v roce 1968.

„Plody naší země? Zeman zasel zášť a můj strach o děti. Bureš sklidil kolektivní ztrátu paměti,“ píše se na transparentu. Protestní výkřiky následně zaznívaly během slavnostního zahájení i při projevech některých dalších hostů.

Na zahájení agrosalonu přijel i bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj příroda dokazuje, že je mocná proti tomu, co dokážou udělat sami lidé. Informace o letošní horší úrodě jsou pak podle něj na úrovni statistické chyby. Ocenil robustnost českého zemědělského sektoru.

Toman ocenil práci českých zemědělců, kteří podle něj sklízeli úrodu v extrémním počasí. „Věřím, že i potravináři zvládnou zpracovat úrodu, na kterou se jejich kolegové nadřeli,“ řekl ministr.

Na šestidenní Zemi živitelce se představí 550 vystavovatelů z více než 20 zemí, organizátoři očekávají, že zemědělskou a potravinářskou výstavu navštíví jako v minulých letech přes 100.000 lidí.

Agrosalon připomene historii českého zemědělství. Národní zemědělské muzeum vystaví přes 100 let staré motorové pluhy Praga K a Excelsior P, historické traktory a žentoury. Zájemci se ale budou moci podívat i na nové technologie, jako jsou čidla pro kontrolu půdy, samořiditelné traktory s vestavěnou GPS, drony s kamerou nebo automatický systém dojení.

Mezi zajímavosti patří mlátička CR10.90 zapsaná v Guinnessově knize rekordů, za osm hodin sklidila téměř 800 tun pšenice. Lidé uvidí i nový stroj Holmer na sklízení cukrové řepy, který váží 32 tun a dokáže za hodinu vyorat řepu z 36.000 metrů čtverečních.

Poprvé bude na Zemi živitelce pavilon nejlepších českých vín či prezentace anguského skotu. V areálu bude přes 100 venkovních kotců pro hospodářská zvířata. V amfiteátru si lidé prohlédnou práškovací letadlo Čmelák. Do programu patří i ukázky stříhání a dojení koz či ovcí. Základní vstupné je stejné jako loni, 140 korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud