Zeman má u Trumpa dveře zavřené i kvůli Babišově vládě v demisi, říká Kmoníček | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman má u Trumpa dveře zavřené i kvůli Babišově vládě v demisi, říká Kmoníček

Zeman má u Trumpa dveře zavřené i kvůli Babišově vládě v demisi, říká Kmoníček

Už přes rok český prezident Miloš Zeman usiluje o oficiální schůzku se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Na termín čeká ale stále marně. Zeman je podle kuloárních informací dokonce naštvaný na českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka, zkušený diplomat totiž nedokázal po více než roce ve Spojených státech setkání domluvit. Kmoníček Blesk Zprávám řekl, že jedním z důvodů může být i to, že Česko stále čeká na vládu s důvěrou.

To, co se teď povedlo francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, by zahřálo i českého prezidenta Miloše Zemana. Macron i se svou manželkou Brigitte totiž nejdříve soukromě povečeřel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a první dámou USA Melanií, následně oba státníci spolu jednali v Bílém domě.

Stigma vlády v demisi?

Miloš Zeman zatím na termín podobné schůzky čeká. Marně. „Jsme v nevýhodné situaci. Potřebujeme vládu, která umí nastolit agendu,“ uvedl český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček pro Blesk Zprávy další z důvodů, proč ještě ke schůzce nedošlo. Američané podle něj čekají na plnohodnotnou vládu, kterou ovšem ta stávajícího premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) není.

„Tedy především vládu, která má důvěru Poslanecké sněmovny,“ doplnil Kmoníček, podle kterého právě vláda s důvěrou může nastolit témata, na kterých se dá schůzka obou prezidentů „postavit“.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SI MŮŽETE PŘEČÍST NA WEBU BLESKU.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.