Zeman podepíše prezidentský slib na Masarykově stole. Víme, jak bude probíhat jeho inaugurace | info.cz

Články odjinud

Zeman podepíše prezidentský slib na Masarykově stole. Víme, jak bude probíhat jeho inaugurace

Svůj druhý prezidentský slib Miloš Zeman podepíše 8. března na Pražském hradě u stolu, který používal Tomáš Garrigue Masaryk. Na zhruba hodinový ceremoniál ve Vladislavském sále bylo pozváno na 700 hostů včetně poslanců, senátorů, diplomatů a dalších osobností veřejného života. Inaugurace začne ve 14:00, Zeman se po ní se svou ženou odejde poklonit ostatkům sv. Václava do svatovítské katedrály. Slavnostní akt budou moct lidé sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí, zvuk bude přenášen i na třetí nádvoří, řekl dnes ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Zatímco před pěti lety vypršel podle Kruliše mandát tehdejšímu prezidentu Václavu Klausovi o půlnoci ze 7. na 8. března a Zeman jako nový prezident slib složil až o několik hodin později, letos se slib uskuteční ještě před uplynutím prvního mandátu. Zemanovi totiž první funkční období skončí až o půlnoci z 8. na 9. března. „Prezidentská standarta tak bude vlát nad Pražským hradem bez přerušení,“ poznamenal Kruliš.

Slavnostní schůze horní a dolní komory Parlamentu, během níž Zeman složí prezidentský slib, je naplánována na 8. března na 14:00. Vedle senátorů a poslanců byli pozváni i hejtmani, primátoři a další představitelé kulturního a společenského života.

Na programu schůze Parlamentu bude pouze prezidentská inaugurace. „Pan prezident do Vladislavského sálu přijde v doprovodu své manželky, a to na fanfáry Valentina Haussmanna,“ podotkl Kruliš. Letos poprvé podle něj prezident slavnostní slib podepíše u stolu a na křesle, jehož autorem je slovinský architekt Josip Plečnik. Tento nábytek používal ve své pracovně Tomáš Garrigue Masaryk. „Stůl a křeslo budou pro tuto příležitost přineseny z dnešní Masarykovy knihovny Pražského hradu,“ podotkl Kruliš.

Ze sálu Zeman odejde jako nový prezident za zvuků fanfár z Libuše. Stejně jako v minulosti zazní po složení slibu státní hymna a 21 čestných salv z děl, které vojáci umístí na Petřín. V plánu je také Zemanův projev. Oproti minulé inauguraci, kdy Zeman poobědval s ústavními činiteli, se s nimi letos podle Kruliše setká po slavnostním aktu během číše vína, která je plánována ve Španělském sále.

Stejně jako v roce 2013 se i letos Zeman půjde poklonit ostatkům sv. Václava do katedrály sv. Víta. Při přechodu do Zlaté brány katedrály přes hradní nádvoří ho budou moct pozdravit jeho příznivci. Cestu bude lemovat čestná vojenská stráž, během přechodu se rozezní chrámové zvony. „Letos jsme se rozhodli umožnit více občanům, aby se mohli setkat s panem prezidentem na třetím nádvoří Pražského hradu,“ řekl Kruliš. Vyhrazeno jim podle něj bude téměř celé nádvoří. „Vzhledem k bezpečnostním kontrolám u vstupu doporučujeme přijít s dostatečným časovým předstihem,“ dodal.

Živý přenos inaugurace budou moct lidé sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí, zvuk bude přenášen i na třetí nádvoří. Čekajícím lidem bude zdarma naléván čaj.

Do Vladislavského sálu budou před inaugurací slavnostně přineseny historické prapory a zástavy za doprovodu husitského chorálu. V sále také budou v rámci výročí 100 let od vzniku Československa vystaveny kromě v kůži vázané Ústavy České republiky z roku 1993 také slavnostní provedení Ústavní listiny z roku 1920, které bude přineseno vojáky v dobových legionářských uniformách. Zavěšena v něm bude také originální standarta Masaryka s velkým státním znakem Československé republiky složeným z historických znaků Čech, Slovenska, Podkarpatské Rusi, Moravy, Slezska, Těšínska, Opavska a Ratibořska. Vystavena budou i nejvyšší česká státní vyznamenání Řád Bílého lva I. třídy a Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. „Obě tato vyznamenání má ze zákona propůjčen každý český prezident po dobu svého mandátu,“ dodal Kruliš.

Vladislavský sál se pro veřejnost uzavře od pondělí, kdy se také začne vytápět. Vzhledem k jeho velikosti se teplota bude zvyšovat asi o dva stupně každý den, aby na inauguraci bylo v sále 20 stupňů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud