Zeman poslal papeži dopis, ve kterém chválí Duku. Žádá o prodloužení kardinálova mandátu | info.cz

Články odjinud

Zeman poslal papeži dopis, ve kterém chválí Duku. Žádá o prodloužení kardinálova mandátu

Prezident Miloš Zeman dnes poslal papeži Františkovi dopis, jehož vznik avizoval před několika dny na TV Barrandov. Chválí v něm činnost kardinála Dominika Duky a vyzdvihuje jeho snahu o odstraňování bariér mezi církví a státem. Prezidentův dopis je reakcí na dopis několika českých katolíků, kteří duku naopak kritizovali a žádali papeže, aby jeho mandát neprodlužoval.

Jeho Eminence Dominik kardinál Duka je v České republice mimořádně váženým představitelem katolické církve a je to též do značné míry právě jeho zásluhou, daří-li se nám postupně odstraňovat bariéry po dlouhé roky existující mezi církví a státem v naší zemi, píše Zeman.

Připomíná, že před rokem 1989 bojoval Duka proti tehdejšímu režimu, za což byl perzekuován a vězněn spolu s dalšími disidenty. Do dnešní doby se podle prezidenta Duka "oprávněně těší v široké společnosti pověsti vysoce morální osobnosti a neochvějného bojovníka za pravdu". Zeman v roce 2016 Dukovi udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva, což v dopise zmiňuje.

Vaše Svatosti, kardinál Duka, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, svou činností nejen důstojně naplňuje odkaz a poslání katolické církve, ale je též neúnavným šiřitelem hodnot, které jsou v české společnosti neoddělitelně spojovány s obrazem čestného a morálně pevného člověka, končí svůj dopis prezident. V textu papeže přímo nežádá o prodloužení Dukova mandátu ani se nezmiňuje o předchozí kritické výzvě českých katolíků.

Křesťanským aktivistům vadí údajný příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici. Příklon biskupa Dominika k nacionalismu a ke krajní pravici lze vidět nejen v jeho nekritické podpoře islamofobního prezidenta Miloše Zemana, ale také v jednoznačném odmítnutí solidarity s uprchlíky na Svatováclavské pouti v září 2017 anebo v blahopřejném dopise zaslaném předsedovi fašizující strany SPD Tomio Okamurovi, uvedli v dopisu papeži. Dukovi vyčítají také to, že rád používá okázalé insignie moci. Měl by se podle nich spíš snažit navrátit církvi původní význam.

Dopis odeslali v polovině února. Podle jednoho z jeho signatářů a iniciátorů Jana Bierhanzla pod ním bylo přes 200 podpisů. Naopak za kardinála se mimo jiné postavilo několik českých politiků a také Konfederace politických vězňů ČR.

Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát.

Papež demisi nepřijal například v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud