Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman schvaluje vládu ANO s ČSSD a podporou KSČM. „Jsem rád, že je tato varianta na stole,“ řekl

Zeman schvaluje vládu ANO s ČSSD a podporou KSČM. „Jsem rád, že je tato varianta na stole,“ řekl

Spolupráce hnutí ANO, ČSSD a komunistů, která by umožnila vznik nové vlády, prezident Zeman schvaluje. Prezident ve čtvrtek na TV Barrandov řekl, že tuto variantu podporoval a je rád, že je na stole. 

Ačkoliv vyjednávání o vládě ještě nejsou u konce, premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš po středečním jednání s nově zvoleným vedením ČSSD uvedl, že vláda ANO a sociálních demokratů s podporou komunistů je nyní „jedinou variantou na stole“.

Vládě na takovém půdorysu má podporu i u prezidenta Miloše Zemana. Prezident už dříve říkal, že by preferoval vládu hnutí ANO s ČSSD za podpory KSČM a ve čtvrtek to znovu zopakoval. „Podporoval jsem variantu spolupráce ANO s ČSSD s tolerancí komunistické strany. Jsem rád, že tato varianta je na stole,“ prohlásil Zeman v pravidelném pořadu Týden s prezidentem.

Prezident se vyjádřil například také k výroku mininistra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který ve středu v rozhovoru pro server Aktuálně.cz označil hnutí SPD za „fašistickou stranu“. A dodal, že by rezignoval na svůj post, pokud by se vláda opírala o hlasy SPD.

Prezident Zeman ministrovi Pelikánovi doporučil naučit se historii. „Je to historická neznalost, protože fašismus je italská verze totalitního systému, která se od nacismu liší tím, že nebyla vyhraněně antisemitská,“ řekl.

 K případné podpoře vlády hnutím SPD Zeman uvedl, že „zda bude, nebo nebude potřeba získat i hlasy SPD pro tuto toleranci se uvidí. V každém případě je to jednorázová podpora a ta by neměla nikomu vadit.“ 


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1