Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman se dotkl úředníků. Nemnožíme se dělením, ale kvůli politikům, píší mu teď odbory

Zeman se dotkl úředníků. Nemnožíme se dělením, ale kvůli politikům, píší mu teď odbory

„Úředníků je příliš. Algoritmizujme státní správu,“ pronesl prezident Miloš Zeman ve středu ve sněmovně, kam přišel podpořit vládu Andreje Babiše. Jmenovaní teď na jeho vyjádření reagují. Odbory zaměstnanců působících ve veřejné správě a službách poslaly na Hrad dopis. „Úředníci, ponechání sami sobě, se nemnoží z vlastní iniciativy dělením. Jsou to politici a především ti, kteří jsou vybaveni zákonodárnými kompetencemi, kdy prostřednictvím právních předpisů různé právní síly neustále tvořivým způsobem navršují další a další činnosti, jež si samozřejmě vyžádají někoho, tedy úředníky, který by tuto práci vykonával,“ píše se v textu, který má INFO.CZ k dispozici.

Předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář pokračuje slovy, že zdlouhavá a administrativně náročná práce nebývá vinou úředníka a ani v jeho zájmu.

Zeman uvedl ve své řeči před poslanci na adresu státních úředníků mimo jiné to, že „si tito lidé, aby ospravedlnili svoji existenci, vymýšlejí práci, která je často zbytečná“. Jejich počet je dle hlavy státu zbytečně vysoký. Odbory jeho kritiku odmítají.

„Není možné bez dalších údajů srovnávat pouze absolutní počty úředníků z doby „Vaší vlády“ a z dneška. Je nezbytné zohlednit vývoj v počtu, typu a obsahu agend v tomto více než patnáctiletém období, ať už se jedná o agendy spojené s EU, vyvolané vývojem nových technologií, změnami v potřebách sociální politiky a jejich adresátů atd.“ píše se dále v dopise prezidentovi.

Odbory tvrdí, že se debatě o zavedení technologií do státní správy nebrání. „Pokud budou zajištěny podmínky pro maximálně efektivní výkon svěřených agend, funkční a efektivní elektronizace a digitalizace veřejné a státní správy, zákonná úprava přehledná a co nejméně komplikovaná jak pro občana, tak pro úředníka, pak je teprve možné hodnotit, zda úředníků máme mnoho či málo,“ stojí v textu.

Dopis připomíná také to, že ve státní službě je dnes neobsazeno několik tisícovek míst. Podle odborů za to mohou i nízké platy. Právě ohledně nich se už několik měsíců odboráři dohadují s premiérem. Ten nechce přidávat všem státním zaměstnancům plošně, ale jen vybraným skupinám, jako jsou učitelé nebo zdravotníci. Jak už INFO.CZ před časem informovalo, odbory kvůli tomu hrozily i protesty. Babiš se s nimi v reakci na to sešel, dohody se ale zatím nedobrali. Ve sněmovně teď premiér naopak přizvukoval Zemanovým slovům, že počet úředníků je příliš vysoký.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744