Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman se dotkl úředníků. Nemnožíme se dělením, ale kvůli politikům, píší mu teď odbory

Zeman se dotkl úředníků. Nemnožíme se dělením, ale kvůli politikům, píší mu teď odbory

„Úředníků je příliš. Algoritmizujme státní správu,“ pronesl prezident Miloš Zeman ve středu ve sněmovně, kam přišel podpořit vládu Andreje Babiše. Jmenovaní teď na jeho vyjádření reagují. Odbory zaměstnanců působících ve veřejné správě a službách poslaly na Hrad dopis. „Úředníci, ponechání sami sobě, se nemnoží z vlastní iniciativy dělením. Jsou to politici a především ti, kteří jsou vybaveni zákonodárnými kompetencemi, kdy prostřednictvím právních předpisů různé právní síly neustále tvořivým způsobem navršují další a další činnosti, jež si samozřejmě vyžádají někoho, tedy úředníky, který by tuto práci vykonával,“ píše se v textu, který má INFO.CZ k dispozici.

Předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář pokračuje slovy, že zdlouhavá a administrativně náročná práce nebývá vinou úředníka a ani v jeho zájmu.

Zeman uvedl ve své řeči před poslanci na adresu státních úředníků mimo jiné to, že „si tito lidé, aby ospravedlnili svoji existenci, vymýšlejí práci, která je často zbytečná“. Jejich počet je dle hlavy státu zbytečně vysoký. Odbory jeho kritiku odmítají.

„Není možné bez dalších údajů srovnávat pouze absolutní počty úředníků z doby „Vaší vlády“ a z dneška. Je nezbytné zohlednit vývoj v počtu, typu a obsahu agend v tomto více než patnáctiletém období, ať už se jedná o agendy spojené s EU, vyvolané vývojem nových technologií, změnami v potřebách sociální politiky a jejich adresátů atd.“ píše se dále v dopise prezidentovi.

Odbory tvrdí, že se debatě o zavedení technologií do státní správy nebrání. „Pokud budou zajištěny podmínky pro maximálně efektivní výkon svěřených agend, funkční a efektivní elektronizace a digitalizace veřejné a státní správy, zákonná úprava přehledná a co nejméně komplikovaná jak pro občana, tak pro úředníka, pak je teprve možné hodnotit, zda úředníků máme mnoho či málo,“ stojí v textu.

Dopis připomíná také to, že ve státní službě je dnes neobsazeno několik tisícovek míst. Podle odborů za to mohou i nízké platy. Právě ohledně nich se už několik měsíců odboráři dohadují s premiérem. Ten nechce přidávat všem státním zaměstnancům plošně, ale jen vybraným skupinám, jako jsou učitelé nebo zdravotníci. Jak už INFO.CZ před časem informovalo, odbory kvůli tomu hrozily i protesty. Babiš se s nimi v reakci na to sešel, dohody se ale zatím nedobrali. Ve sněmovně teď premiér naopak přizvukoval Zemanovým slovům, že počet úředníků je příliš vysoký.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1