Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman si na Moravě vymýšlel skoro stejně často, jako mluvil pravdu. Fabuloval o Kajínkovi i sobě

Zeman si na Moravě vymýšlel skoro stejně často, jako mluvil pravdu. Fabuloval o Kajínkovi i sobě

Kudy jel, tudy mlžil. Tak by se dala podle webu Demagog.cz shrnout návštěva prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji. Stránka, která se zaměřuje na ověřování pravdivosti prohlášení politiků, uvedla, že si prezident při vybraných setkáních s místními občany vymýšlel skoro stejně často, jako říkal pravdu.

Web Demagog.cz vybral z návštěvy prezidenta na Jižní Moravě tři setkání s občany, na kterých se zaměřil na výroky Zemana a pokoušeli se ověřit jejich pravdivost. Hlavu státu analytici doprovázeli v Ivančičích, Kozojídkách a Kuřimi, kde odpovídal na otázky místních.

Podle statistik ze tří vystoupení lhal prezident skoro stejně často, jako mluvil pravdu. Jeho tvrzení bylo ve 14 případech správné, v 10 výrocích ale lhal. Tři odpovědi občanům byly zavádějící a jedna se nedala ověřit.

Výsledky prezidenta Miloše Zemana dle webu Demagog.czVýsledky prezidenta Miloše Zemana dle webu Demagog.czautor: Demagog.cz

Mezi nepravdy se zařadil například i tento výrok prezidenta z Ivančic: „Jediný vulgární citát, který jsem totiž použil, byl doslovný překlad ruské skupiny Pussy Riot. Překlad z angličtiny do češtiny. To vulgární slovo nechci opakovat, ale bylo to překladem a ničím jiným.“ Demagog dokládá, že Zeman se ovšem vulgárně vyjadřoval opakovaně a používal i jiná slova. Ve stejném díle zmíněného pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán použil kromě slova ku*da i slova ku*va, zkur*ila nebo ho*no. Prezident mluvil přitom vulgárně i v několika dalších případech, už když byl předsedou vlády.

V Kuřimi se Zeman přivítal s občany odkazem na nedávnou vyšlou publikaci To je Brno, která si dělala legraci z obcí v okolí Brna. „Jsem rád, že mám možnost se setkat s vězni pracovního tábora, který se jmenuje Kuřim. Pokud někteří z vás nevědí, na co narážím, odkazuji na publikaci (…) o okolí Brna. A o Kuřimi se tam říká, že je to pracovní tábor, jehož jediná turistická atrakce je průtah městem. (…) napsali to členové hnutí nebo strany Žít Brno.“ Z knihy sice citoval prezident správně, autorem publikace je ale Turistické informační centrum a konkrétní text napsal sociolog Stanislav Biler, který není a nikdy nebyl členem hnutí Žít Brno.

Prezidenta se také často ptali na Kajínkovo omilostnění. Ve většině případů odpovídal pravdivě, zmýlil se ale v tom, že objednavatel vraždy, za kterou byl nejznámější český vězeň odsouzen, nikdy nebyl před soudem. Což je lež, protože Antonín Vlasák před soudem byl, ale nedokázali mu vinu.

Web Demagog.cz vznikl v únoru 2012. Od té doby prověřuje pravidelně výroky politiků při veřejných debatách i televizních a sněmovních vystoupeních. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867