Zeman ukončil návštěvu Slovenska. Odjel ze Štrbského Plesa | info.cz

Články odjinud

Zeman ukončil návštěvu Slovenska. Odjel ze Štrbského Plesa

Prezident Miloš Zeman dnes ukončil třídenní návštěvu Slovenska, která byla jeho první zahraniční cestou ve druhém funkčním období hlavy státu. Dopoledne Zeman odjel ze Štrbského Plesa ve Vysokých Tatrách, kde se ve čtvrtek setkal se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou i s novým slovenským premiérem Peterem Pellegrinim. Zeman při odjezdu nekomentoval krach jednání mezi ANO a ČSSD o vytvoření vládní koalice.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve na twitteru napsal, že Zeman své stanovisko k sestavování vlády nejdříve sdělí premiérovi v demisi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Zeman se ještě ve čtvrtek ohledně formování nové české vlády vyjadřoval optimisticky. Podle něj bylo dosaženo rámcové shody, že kabinet bude sestaven na půdorysu spolupráce hnutí ANO, ČSSD a KSČM. "Pokud jde o informaci, kterou mně poskytli o průběhu vyjednávání vedoucí představitelé sociální demokracie, myslím si, že byla uspokojivá a že signalizuje, že ta jednání, byť s jistými obtížemi, probíhají dobře," řekl prezident na čtvrteční tiskové konferenci, kterou uspořádal spolu se svým slovenským protějškem Kiskou.

Při návštěvě Slovenska označil Zeman za poslední česko-slovenský problém neexistenci Českého domu v Bratislavě. Kritizoval také vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina z České republiky do Spojených států jako krok, který může posloužit k vnitropolitickému boji v USA. Zeman si ze Slovenska mimo jiné odváží zdobenou valašku, kterou mu krátce před jeho odjezdem předal starosta tatranské obce Štrba Michal Sýkora.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud