Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemana na podzim čeká Čína i Izrael. Tam chce jednat o přesunu ambasády po vzoru USA

Zemana na podzim čeká Čína i Izrael. Tam chce jednat o přesunu ambasády po vzoru USA

Prezident Miloš Zeman chce na podzim v Izraeli jednat o přesunu českého velvyslanectví do Jeruzaléma a o rozšíření ekonomické spolupráce. Na podzim také plánuje navštívit Čínu, kde je podle něj možné setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem. Zeman to řekl v rozhovoru ČTK. Na dotaz ČTK také řekl, že už podepsal pověřovací listiny některých českých velvyslanců.

Zemana čekají ve druhé polovině roku zahraniční cesty do Německa, Izraele nebo Číny. Český prezident se opakovaně vyslovil pro přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Uskutečnění takového kroku by byl především na české vládě. Zeman na dotaz, zda vidí stěhování nyní jako reálné, odvětil, že i premiér Andrej Babiš (ANO) podepsal petici žádající přesun.

"Nejedu tam samozřejmě jenom kvůli této záležitosti, ale mimo jiné proto, abych v duchu ekonomické diplomacie usiloval o rozšíření naší spolupráce s Izraelem," dodal. Zdůvodnil to tím, že Izrael je technologickou velmocí. S představiteli palestinské samosprávy se Zeman setkat nechystá.

Na začátku listopadu by měl Zeman navštívit Čínu, kde se v Šanghaji zúčastní mezinárodního veletrhu věnovaného dovozu do Číny. Podle Zemana je pravděpodobné, že se při té příležitosti setká s čínským prezidentem. V souvislosti se svou cestou do Číny vyzdvihl možnosti, které podle něj pro české firmy znamená projekt výstavby takzvané nové hedvábné stezky, která má propojit především železnicí Čínu se západními zeměmi. "Je tady celá řada příležitostí například pro české stavební firmy, železniční firmy, pro různé subdodavatele a podobně," dodal. Čínský prezident podle něj předpokládá, že podél nové trati vyrostou nové závody i města. "A i tady je příležitost, jak se uplatnit," řekl Zeman.

Na otázku naplnění očekávání týkajících se čínských investic český prezident řekl, že společnost CEFC, která původně za většinou investic stála, měla potíže. "Na druhé straně jsem velmi rád, že ji nahradila firma CITIC, která je podstatně větší, takže rizika, která byla spojena se CEFC, už, jak doufám, neexistují," poznamenal. Do potíží se CEFC dostala v souvislosti s vyšetřováním svého předsedy a zároveň Zemanova poradce Jie Ťien-minga v Číně. Zeman ho dosud odmítal z pozice poradce odvolat a na svém postoji trvá i nadále. "Zastávám presumpci neviny. Pokud by byl odsouzen, přestane být poradcem, ale zatím nemám informace, že by k takovému odsouzení došlo," řekl.

Na konci července se Zeman vydá se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou historickým vlakem z Hodonína, rodiště prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, do slovenských Topoľčianek, kde měli českoslovenští prezidenti své letní sídlo. Podle Zemana si budou "přátelsky povídat o situaci, která existuje jak na Slovensku, tak v českých zemí". "Ale jsem velice rád, že vám mohu říci, že mezi námi neexistují žádné otevřené sporné problémy, a samozřejmě je to tak dobře," dodal Zeman.

Kiska by se měl účastnit 28. října v Praze oslav vzniku Československa. Další cizí státníky Zeman zvát neplánuje. V plánu nemá ani rozšíření seznamu u této příležitosti vyznamenaných lidí. "Řadu osob, které by si to zasloužily v souvislosti s tímto výročím, jsem vyznamenal již v minulosti. Chtěl bych připomenout představitele Obce legionářské, Obce sokolské, řadu veteránů a tak dále a tak dále," řekl.

ČR bude v blízké budoucnosti měnit velvyslance v několika důležitých zemích. V médiích se mluví o změnách na ambasádách ve Francii, v Německu nebo na Slovensku. Zeman ČTK řekl, že několik pověřovacích listin už podepsal, konkrétní ale být nechtěl s odvoláním na diplomatickou slušnost.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1