Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanova tajemná tiskovka: Oznámí zásnuby dcery Kateřiny? Lidé sází na to, co řekne

Zemanova tajemná tiskovka: Oznámí zásnuby dcery Kateřiny? Lidé sází na to, co řekne

Hrad dál tají téma dnešní tiskové konference prezidenta Miloše Zemana, kterou jeho kancelář svolala včera. Okamžitě se tak rozběhly spekulace a také sázky. Je snad Kateřina Zemanová těhotná? Bude se vdávat? Hradní mluvčí Jiří Ovčáček slibuje, že se dnešní záhadný brífink bude týkat příjemné události. Pro kritiky prezidenta ze sociálních sítí by bylo příjemné i oznámení abdikace, něco takového však sázkové kanceláře neočekávají. Možností však nabízí celou škálu. Od nalezení Peroutkova článku po adopci Jiřího Ovčáčka či zásnuby první dcery Kateřiny.

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne promluví před novináři. Téma brífinku Pražský hrad neoznámil. Po vyjádření hlavy státu nebudou novinářům umožněny dotazy a sraz novinářů před brífinkem, který začne v 16:30, byl netradičně stanoven ke vchodu do Lumbeho zahrady. Právě tam je vila, kde bydlí prezidentský pár. Podle informací ČTK by se tisková konference měla konat v zahradě.

Tahle takřka rodinná atmosféra nahrává spekulacím, že svou roli sehraje během brífinku právě Zemanova rodina. „Můžu vyloučit, že by se zítřejší tisková konference prezidenta týkala jeho zdravotního stavu, bude se to týkat příjemné události,“ řekl FTV Prima mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Na Zemana vypsali kurzy

A spekulace ohledně tématu Zemanovy tiskovky se rozjely nanovo. Nově je pak možné si na ně i vsadit. Sázková společnost Fortuna vypsala kurzy na to, co by Zeman mohl oznámit. 

Nejnižší je na oznámí uzavření dohody o stavbě nového jaderného bloku z peněz ČEZ - a to proto, že se má odpoledne Zeman setkat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem ČEZu Danielem Benešem k jednání o energetice. Dalšími podle bookmakerů poměrně stále ještě pravděpodobnými možnostmi s nižšími kurzy jsou, že Zeman oznámí své plány na léto 2018 či oznámí nalezení článku Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman.

Na co vše se sází? Pokračujte na Blesk.cz

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232