Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanova tajemná tiskovka: Oznámí zásnuby dcery Kateřiny? Lidé sází na to, co řekne

Zemanova tajemná tiskovka: Oznámí zásnuby dcery Kateřiny? Lidé sází na to, co řekne

Hrad dál tají téma dnešní tiskové konference prezidenta Miloše Zemana, kterou jeho kancelář svolala včera. Okamžitě se tak rozběhly spekulace a také sázky. Je snad Kateřina Zemanová těhotná? Bude se vdávat? Hradní mluvčí Jiří Ovčáček slibuje, že se dnešní záhadný brífink bude týkat příjemné události. Pro kritiky prezidenta ze sociálních sítí by bylo příjemné i oznámení abdikace, něco takového však sázkové kanceláře neočekávají. Možností však nabízí celou škálu. Od nalezení Peroutkova článku po adopci Jiřího Ovčáčka či zásnuby první dcery Kateřiny.

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne promluví před novináři. Téma brífinku Pražský hrad neoznámil. Po vyjádření hlavy státu nebudou novinářům umožněny dotazy a sraz novinářů před brífinkem, který začne v 16:30, byl netradičně stanoven ke vchodu do Lumbeho zahrady. Právě tam je vila, kde bydlí prezidentský pár. Podle informací ČTK by se tisková konference měla konat v zahradě.

Tahle takřka rodinná atmosféra nahrává spekulacím, že svou roli sehraje během brífinku právě Zemanova rodina. „Můžu vyloučit, že by se zítřejší tisková konference prezidenta týkala jeho zdravotního stavu, bude se to týkat příjemné události,“ řekl FTV Prima mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Na Zemana vypsali kurzy

A spekulace ohledně tématu Zemanovy tiskovky se rozjely nanovo. Nově je pak možné si na ně i vsadit. Sázková společnost Fortuna vypsala kurzy na to, co by Zeman mohl oznámit. 

Nejnižší je na oznámí uzavření dohody o stavbě nového jaderného bloku z peněz ČEZ - a to proto, že se má odpoledne Zeman setkat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem ČEZu Danielem Benešem k jednání o energetice. Dalšími podle bookmakerů poměrně stále ještě pravděpodobnými možnostmi s nižšími kurzy jsou, že Zeman oznámí své plány na léto 2018 či oznámí nalezení článku Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman.

Na co vše se sází? Pokračujte na Blesk.cz

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1