Zemanovi zavřel dveře do Bílého domu i případ Fajád. Nahrál Hizballáhu a Putinovi, píše web | info.cz

Články odjinud

Zemanovi zavřel dveře do Bílého domu i případ Fajád. Nahrál Hizballáhu a Putinovi, píše web

Byl to jeden z vrcholů prvního prezidentského období Miloše Zeman, který ovšem nikdy nepřišel. Vysněná návštěva v Bílém domě je už dlouho nedosažitelná a Donald Trump se k českému prezidentovi nijak nemá. Příčin může být celá řada, v popředí jsou ovšem Zemanovy vazby na Rusko a náklonnost k Vladimiru Putinovi. Do mozaiky zapadá i případ, k němuž se v aktuálním textu vrací web OpsLens. Píše, že Zemanovi mohla dveře do Bílého domu zavřít kauza kolem vydání obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda do Libanonu.

Případ Libanonce s ukrajinským pasem Alího Fajáda plnil před lety titulní stránky tuzemských novin. Web OpsLens, který se specializuje na témata kolem americké národní bezpečnosti, se k němu teď vrací a připomíná v té souvislosti Zemanovy vazby na Rusko a kruhy napojené na Kreml. Zmiňuje roli prezidentova poradce a někdejšího šéfa české pobočky společnosti Lukoil Martina Nejedlého a dodává, že Zeman patří mezi zastánce politiky ruského prezidenta Vladimira Putina.

OpsLens
Server OpsLens se prezentuje jako médium zaměřující se na národní bezpečnost USA. Píší pro něj bývalí zpravodajci a další experti se zkušeností s bojem proti terorismu nebo drogovému podsvětí.

Právě kontakty na Kreml měl Zeman podle autora textu využít v kauze Alího Fajáda. Jen ve zkratce: Fajád, který je „mužem mnoha tváří“, v Praze padl do léčky amerických agentů a policie ho zatkla. Američané měli o obchodníka se zbraněmi mimořádný zájem – byl klíčovou postavou dlouhodobé americké operace cílené na rozkrytí kriminální sítě, která spojovala libanonský Hizballáh, Rusko a jihoamerické drogové podsvětí. Češi se do velké hry zapletli natolik, až Fajáda v roce 2016 k nelibosti Američanů vyměnili za pětici unesených Čechů. Že jedním ze členů této nesourodé skupiny byl tehdy i Fajádův advokát, zůstane už navěky absurdní korunou celého příběhu. Každopádně Fajád se dostal na svobodu a Američanům zmizel.

Fajáda nám Američané neprominuli

Server OpsLens se teď vrací ke staršímu zjištění webu Lidovky.cz. Ten přišel s tvrzením, že Zeman kvůli Fajádovi telefonoval i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Prezident využil všech svých pravomocí. O zmiňovaném telefonátu nic nevím, ale i kdybych věděl a bylo to tak, v případě diplomatických záležitostí informace nezveřejňujeme,“ prohlásil k tomu tehdy tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. 

OpsLens se odkazuje na člena Výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů, který vyzval k prošetření celé záležitosti. Obamova administrativa tehdy sice nekonala, ale po nástupu současného prezidenta Donalda Trumpa oznámil nový ministr spravedlnosti Jeff Sessions, že vyšetřování zahájí.

Americké zpravodajské služby na případu stále pracují. Vydání Fajáda je jim stále trnem v oku. Agenti jsou přesvědčení, že jeho zatčení mělo vysokou cenu, protože právě on měl mít klíčové a zcela nenahraditelné informace o propojení Hizballáhu s jihoamerickými drogovými překupníky a Ruskem. A údajně taky plánoval vraždy Američanů. „Udržet Fajáda z dosahu americké justice bylo zásadním vítězstvím pro Putina,“ poznamenává web k údajné Zemanově intervenci.

OpsLens míní, že právě tato souhra okolností je důležitým faktorem Zemanovy neúspěšné snahy o státní návštěvu USA a přivítání v Bílém domě. Zeman byl sice Trumpovým podporovatelem už před volbami, ovšem prezident USA se k němu zkrátka nemá a čas si na něj nenašel, nebo spíše najít nechtěl.

Hrad loni tvrdil, že je návštěva domluvená a čeká se jen na termín, který by měl být na jaře. Když se tak nestalo, argumentoval složitou situací kolem Severní Koreje. Velvyslanec v USA Hynek Kmoníček následně prohlásil, že se jedná o novém vhodném termínu.

Schopnosti Hynka Kmoníčka

„Donald Trump mi poslal dopis, kde se omlouvá za posunutí termínu naší schůzky, já jsem vzal tento dopis na vědomí. Nyní je na schopnostech Hynka Kmoníčka jako našeho velvyslance, kdy se schůzka uskuteční,“ pravil Zeman v červnu.

Když se však student Univerzity Karlovy Josef Vacek na základě zákona o svobodném přístupu k informacím dožadoval zveřejnění dopisu, dostalo se mu odpovědi, že Zeman žádný dopis neobdržel. 

„Dr. Pelikán, který žádost vyřizoval, nemá dopis k dispozici, což transparentně uvedl. Okruh osob, které jsou se zmíněným dokumentem seznámeny, je ze zcela logických důvodů výrazně omezen,“ citoval v těchto dnech server iRozhlas.cz Ovčáčka.

„Je to osobní korespondence, ta se neeviduje. Ten dopis je u mě na stole,“ prohlásil následně šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud